czwartek, 10 grudnia 2015

TRASA 1 - OKOLICE SZAMOTUŁ I OBORNIK WLKP.

Długość: 66 km

Prezentowana trasa prowadzi przez powiaty ościenne z Poznaniem -szamotulski i obornicki.
Droga wiedzie nas przez parę ciekawych i ładnych miejsc, urozmaiconą trasą, w tym wzdłuż doliny rzeki Warty. Ma dwa mocne punkty: ślicznie odrestaurowany pałac w Zielonagórze wraz z piękną w tym miejscu doliną Warty oraz Zamek Górków w Szamotułach.

 

UWAGA! Na końcu postu znajduje się tekst zwarty, bez zdjęć, z przeznaczeniem do wydruku i wykorzystania podczas wycieczki :)

  1. Pałac w Napachaniu

    Zaraz przy drodze wojewódzkiej nr 184, między Poznaniem a Szamotułami, znajduje się bardzo ciekawy, XIX- wieczny, neorenesansowy pałac. 
    Zbudowany został w 1879r. dla Niemca Rudolfa Grieble, właściciela tutejszego folwarku. Zaprojektowała go berlińska firma architektoniczna Solf und Wichards. Projekt pałacu okazał się na tyle ciekawy, że znalazł się w ówczesnym prestiżowym piśmie Berliner Architekturwelt.

                              Źródło: turystyka.wp.pl
  2.  Szamotuły
    Miasto przez ponad 500 lat swojego istnienia, aż do 1918r., znajdowało się w rękach prywatnych. Spośród właścicieli Szamotuł ród Szamotulskich, a przede wszystkim ród Górków, były w swoim czasie wiodącymi rodami w kraju. Górkowie w czasach Jagiellonów sytuowali się w kręgu władzy najbliższym królom, pełnili również najważniejsze funkcje w Wielkopolsce.

    Na ich czasy- XV i XVI w.- przypada okres świetności Szamotuł: miasto było ważnym ośrodkiem sukienniczym i handlowym, a ze względu na poglądy właścicieli- wiodącym ośrodkiem reformacji, z protestancką szkołą i pierwszą w Wielkopolsce drukarnią (1551r.).
    Złote czasy Szamotuł zakończyły zniszczenia Potopu szwedzkiego.

    W XIX w., już podczas zaborów, właścicielem miasta został król pruski Fryderyk Wilhelm, a następnie książęca rodzina Sachsen- Coburg- Gotha, do której miasto należało aż do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r.


    Niezwykle ciekawym faktem jest, że dopiero niedawno, dzięki zdjęciom lotniczym, wśród pól odnaleziono pierwotne, XIII- wieczne miasto Szamotuły, położone ok. 2 km od dzisiejszego centrum. 
    Na zdjęciach widać wyraźnie przykryte ziemią fundamenty budynków i układ średniowiecznych ulic. Obecny rynek jest niemal bliźniaczy do pierwotnego. 

    Stare miasto najprawdopodobniej spaliło się, a nowe zbudowano bliżej rzeki, na terenach bardziej podmokłych, łatwiejszych do obrony. 


    1. Rynek

    Wśród zabudowy z XIX i pocz. XX w. znajduje się tu kilka malowniczych kamieniczek.
    Niestety, niemal cała płyta rynku jest dostępna dla samochodów co psuje jego klimat miejsca. 

    Źródło: www.fotogalerie.pl

    2. Bazylika kolegiacka Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa

    Murowana z cegły, gotycka świątynia z 1 poł. XV w. jest jednym z najbardziej monumentalnych kościołów gotyckich w Wielkopolsce.
       W środku zachowało się zabytkowe wnętrze. 

      Najcenniejsze są:
      1. późnogotycki ołtarz główny z XVII w.; 
      2. w belce tęczowej ponad 600- letni krucyfiks z 1370r.
      3. w nawie głównej XVI- wieczny, renesansowy nagrobek Jakuba Rokossowskiego, podskarbiego koronnego (odpowiednik dzisiejszego ministra finansów) w czasach panowania Stefana Batorego;

      NAGROBEK ROKOSSOWSKIEGO

      4. w ścianie południowej spiżowa płyta nagrobna Andrzeja Szamotulskiego z pocz. XVIw. Andrzej był pierwszoplanową postacią swoich czasów, starostą generalnym Wielkopolski, odgrywał znaczącą rolę podczas powoływania na tron trzech kolejnych królów z dynastii Jagiellonów: Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta Starego; 

      Cudowny obraz Matki Boskiej Pocieszenia 

      Jest to niepozorna, XVII- wieczna, namalowana na drewnie ruska ikona Matki Boskiej Kazańskiej, która przybyła do Polski wraz z kniaziem ruskim, który dostał się do polskiej niewoli. Obraz nabył od żony kniazia przebywający na dworze królewskim ówczesny właściciel Szamotuł Aleksander Wolff i umieścił w kaplicy zamkowej.


        24 kwietnia 1664 roku Wolff, a później siedem innych osób, zauważyło na obrazie krwawe łzy spływające z oczu Maryi, toczące się na czoło i oczy Dzieciątka. 

        Obraz został zbadany kolejno przez 2 komisje przysłane z kurii poznańskiej, które stwierdziły na nim wyraźne ślady łez, uznały ich Boskie pochodzenie i orzekły, że jest cudowny. Malowidło przeniesiono do kolegiaty i otoczono kultem. Ponoć modlił się przed nim sam król Jan III Sobieski przed wyprawą wiedeńską.


    3. Zamek Górków 

    Kompleks obejmuje zamek, basztę mieszkalną tzw. Basztę Halszki, oficyny i XIX- wieczną bażanciarnię. 

    Zamek, pierwotnie obejmujący budynek mieszkalny, baszty i osobno stojącą wieżę, w całości otoczony murami i fosą, został zbudowany przez Dobrogosta Szamotulskiego. 

    W XVI w., za sprawą wżenionego w ród Szamotulskich Łukasza Górki, jednego z najbogatszych w tym czasie Polaków, został gruntownie przebudowany w stylu późnogotyckim, a wieżę bramną, do dziś ocalałą, przystosowano do celów mieszkalnych. 

    Po dziesięcioleciach stopniowego popadania w ruinę, w latach 1976- 1990 zamek został zrekonstruowany w historycznym kształcie.

    Żródło: pl.wikipedia.org
    Jedyną z baszt zachowanych z dawnego założenia obronnego jest tzw. baszta Halszki. Według legendy przez 14 lat więziona w niej była Elżbieta Ostrogska, wnuczka króla Zygmunta Starego, zdrobniale zwana Halszką. Ta dziedziczka jednej z największych fortun w kraju nie chciała przystać na zaaranżowane małżeństwo z Łukaszem III Górką i za karę została zamknięta w wieży. 

    W rzeczywistości Elżbieta faktycznie, na znak niezgody na mezalians z Łukaszem, mieszkała w wieży, jednak z jej opuszczeniem nie miała najmniejszych problemów. Ale cóż by to była za zamkowa wieża gdyby nie miała swej „białej damy”...



    Muzeum zlokalizowane w Zamku jest z pewnością warte zobaczenia. 

    Jego główne atuty to:
    1. Wyposażenie wnętrz

      Eksponaty prezentowane w odrestaurowanych zamkowych wnętrzach muzeum otrzymało z Wawelu, zostały wykonane przez największych, krajowych i zagranicznych, mistrzów swoich czasów.
    2. Ikony prawosławne

      W zamku znajduje się kilkaset zabytkowych ikon, przekazanych szamotulskiemu muzeum przez celników, którzy odebrali je przemytnikom. Jest to jeden z największych zbiorów w kraju.

      Źródło: www.zamek.informatycznynadzor.pl

    3. Niektóre eksponaty w muzeum etnograficznym

      W pałacowej oficynie zlokalizowane jest muzeum etnograficzne, w którym jest kilka ciekawych eksponatów, jak np. ciekawie skonstruowana stuletnia lodówka, którą chłodziły bryły lodu (wygląda jak kredens) czy widoczny na zdjęciu, wiklinowy wózek dla dziecka.


  3. Pałac w Kobylnikach

    Zbudowany został w 2 poł. XIX w. przez Zygmunta Gorgolewskiego, jednego z najwybitniejszych architektów epoki (zbudował m.in. Teatr Miejski we Lwowie) dla właściciela Kobylnik, Tadeusza Twardowskiego. Pałac reprezentuje styl neorenesansowy.
    W 1990 r. Został wyremontowany i dzisiaj znajduje się w nim hotel.

    Źródło: www.nasza-biedronka.pl

  4. Kościół św. Mikołaja w Słopanowie 

    Drewniany kościół zbudowany został w 1695r., wnętrze również niemal w całości pochodzi z XVII w.; z zewnątrz kościół wygląda niepozornie, jednak środek – wszystkie ściany wymalowane obrazami w żywym drewnie – robi niesamowite wrażenie. 

    Niestety, jak przeważnie bywa z takimi małymi kościółkami, w tygodniu jest zamknięty. Na szczęście na tablicy ogłoszeń znajduje się adres, gdzie można odebrać klucze. Naprawdę warto.
                                         Źródło:www.photo.bikestats.eu

     Źródło:www.kultura.poznan.pl

    Jako ciekawostka na budynku naprzeciwko kościoła, po drugiej stronie ulicy, widoczny relikt minionej epoki:

  5. Pałac i park w miejscowości Zielonagóra k/Obrzycka  

    Jadąc od strony Poznania, zaraz za mostem na Warcie skręcamy w ul. Zamkową, którą docieramy do pałacu i parku.

    Zespół pałacowo- parkowy został wybudowany przez członków rodu Raczyńskich. Gdy po śmierci ojca dwaj bracia w 1810r. dzielili się majątkiem, Edward wziął Rogalin, a Anastazy Obrzycko. 

    Pierwotny dwór, zbudowany w drugiej połowie XIX w. przez owego Anastazego Raczyńskiego, został w latach 1906-1910 rozbudowany przez kolejnego przedstawiciela rodu, Zygmunta Emeryka, i wraz z towarzyszącymi mniejszymi budynkami uzyskał kształt, który możemy dzisiaj podziwiać.

    Ze względu na niezwykłą urodę poświęciłem temu miejscu osobny artykuł, w którym prezentuję trasę spaceru po parku i nad rzekę Wartę.



    Z pałacu jedziemy do Obornik malowniczą drogą wiodącą skrajem Puszczy Noteckiej wzdłuż doliny Warty. Droga ta stanowi fragment Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego.

     Dla chętnych

    W miejscowości Stobnica znajduje się jedyny w Polsce Park Wilczy, w którym wilki przygotowywane są do powrotu do naturalnego środowiska i można je zobaczyć na żywo w warunkach zbliżonych do naturalnych. 
    Niestety, znów zwiedzanie jest ograniczone, najlepiej skontaktować się uprzednio z gospodarzem obiektu.

    W miejscowości Bąblin znajduje się jeden z 11 w Polsce domów zakonnych Misjonarzy Świętej Rodziny, wyświęcony w 1935r. przez arcybiskupa Augusta Hlonda. W czasie II Wojny Światowej znajdował się tu nazistowski obóz dla internowanych i wysiedlonych Polaków. Przy budynku rośnie dąb o obwodzie ok. 4m. Budynek, mimo że zabytkowy, nie kłuje w oczy urodą.

    Drogą dojeżdżamy do Obornik, mijamy charakterystyczny, szachulcowy kościół Św. Krzyża z XVIII w. Jeśli skręcimy przy rynku w ul. Armii Poznań, przejedziemy przez Wartę charakterystycznym drewnianym mostem.


  6. Pałac w Objezierzu

    Pałac został wybudowany w XVIII w. w stylu klasycystycznym przez Wojciecha Węgorzewskiego, adiutanta króla Augusta Poniatowskiego. Pałac poprzez kolejne mariaże przechodził kolejno w ręce Kwileckich, a następnie Turnów. 

    Jeden ze sporów między kolejnymi spadkobiercami został uwieczniony w „Panu Tadeuszu”, bowiem w pałacu gościł Adam Mickiewicz, który został wtajemniczony szczegóły zatargu. 

    Wybitnymi bywalcami byli również Julian Ursyn Niemcewicz (z lektur szkolnych- „Powrót posła”) i Józef Ignacy Kraszewski (pisarz, który wydał najwięcej książek i i wierszy w historii polskiej literatury). 

    Dziś w budynku pałacu znajduje się Zespół Szkół im. A.Mickiewicza.
Źródło: www.polskiezabytki.pl
Dla chętnych:
    Niedaleko, w odległej od Objezierza o 8 km w kierunku na Poznań miejscowości Chludowo, od 1934r. znajduje się Zgromadzenie Księży Werbistów
    Nowicjat tutaj odbywał najbardziej znany Werbista, ojciec Marian Żelazek- który jako misjonarz katolicki niósł pomoc biednym i trędowatym w Indiach, za co w 2002r. był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

    W latach 1922- 1934, poprzedzających zakon, w domu dzisiejszego Zgromadzenia mieszkał współtwórca Narodowej Demokracji i jeden ze współtwórców polskiej Niepodległości – Roman Dmowski.

    Na teren zgromadzenia można wejść, jest ogólnodostępny, budynek nie wyróżnia się niczym szczególnym, natomiast otacza go dość ładny park.


Źródła:
WIELKOPOLSKA przewodnik po miejscach ładnych i ciekawych, W.Łęcki, Wydawnictwo Kurpisz S.A., Poznań 2003
pl.wikipedia.org
regionwielkopolska.pl


TEKST ZWARTY, DO WYDRUKU

Długość: 66 km

Prezentowana trasa prowadzi przez powiaty ościenne z Poznaniem -szamotulski i obornicki.
Droga wiedzie nas przez parę ciekawych i ładnych miejsc, urozmaiconą trasą, w tym wzdłuż doliny Warty Ma dwa mocne punkty: wybitny jak na skalę Wielkopolski pałac w Zielonagórze wraz z piękną w tym miejscu doliną Warty oraz Zamek Górków w Szamotułach.

1.
pałac w Napachaniu – zaraz przy drodze wojewódzkiej nr 184 między Poznaniem a Szamotułami znajduje się bardzo ciekawy, XIX- wieczny, neorenesansowy pałac. Zbudowany został w 1879r. dla Niemca Rudolfa Grieble, właściciela tutejszego folwarku, a zaprojektowany przez berlińską firmę architektoniczną Solf und Wichards. Jego projekt okazał się na tyle ciekawy, że znalazł się w ówczesnym, prestiżowym piśmie Berliner Architekturwelt.

2.
Szamotuły – miasto przez ponad 500 lat swojego istnienia, aż do 1918r., znajdowało się w rękach prywatnych. Wśród właścicieli ród Szamotulskich, a przede wszystkim ród Górków, były wiodącymi rodami w kraju. Górkowie w czasach Jagiellonów byli w kręgu najbliższym królom, pełnili najważniejsze funkcje w Wielkopolsce.
Na ich czasy przypada też okres świetności Szamotuł: miasto było ważnym ośrodkiem sukienniczym i handlowym, a ze względu na poglądy właścicieli- wiodącym ośrodkiem reformacji, z protestancką szkołą i pierwszą w Wielkopolsce drukarnią (1551r.).
Złote czasy zakończyły zniszczenia Potopu szwedzkiego. W XIXw., już podczas zaborów, właścicielem miasta został król pruski Fryderyk Wilhelm, a następnie książęca rodzina Sachsen- Coburg- Gotha, do której miasto należało aż do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r.

Niezwykle ciekawym faktem jest, że dopiero niedawno, dzięki zdjęciom lotniczym, wśród pól odnaleziono pierwotne, XIII- wieczne miasto Szamotuły, położone ok. 2 km od dzisiejszego centrum. Na zdjęciach widać wyraźnie przykryte ziemią fundamenty budynków i układ średniowiecznych ulic. Obeny rynek jest niemal bliźniaczy do pierwotnego. Stare miasto najprawdopodobniej spaliło się, a nowe zbudowano bliżej rzeki, na terenach bardziej podmokłych, łatwiejszych do obrony.

    1. rynek – na rynku, wśród zabudowy z XIX i pocz. XX w., znajduje się kilka malowniczych kamieniczek.
    Niestety niemal cała płyta rynku jest dostępna dla samochodów, co psuje klimat tego miejsca. 

    2) Bazylika kolegiacka Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa – murowana z cegły, gotycka świątynia z 1 poł. XV w., jest jednym z najbardziej monumentalnych kościołów gotyckich w Wielkopolsce.
    W środku zachowało się zabytkowe wnętrze. Najcenniejsze są:
    1. póżnogotycki ołtarz główny z XVIIw.;
    2. w belce tęczowej ponad 600- letni krucyfiks z 1370r.;
    3. w nawie głównej XVI- wieczny, renesansowy nagrobek Jakuba Rokossowskiego, podskarbiego koronnego (odpowiednik dzisiejszego ministra finansów) w czasach panowania Stefana Batorego;
    4. w ścianie południowej spiżowa płyta nagrobna Andrzeja Szamotulskiego z pocz. XVIw. Andrzej był pierwszoplanową postacią swoich czasów, starostą generalnym Wielkopolski, odgrywał znaczącą rolę podczas powoływania na tron trzech królów z dynastii Jagiellonów: Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta Starego;
    5. cudowny obraz Matki Boskiej Pocieszenia- niepozorna, XVII- wieczna, namalowana na drewnie ruska ikona Matki Boskiej Kazańskiej przybyła do Polski wraz z kniaziem ruskim, który dostał się do polskiej niewoli. Obraz nabył od żony kniazia przebywający na dworze królewskim ówczesny właściciel Szamotuł Aleksander Wolff i umieścił w kaplicy zamkowej.
    24 kwietnia 1664 roku Wolff, a później siedem innych osób, zauważyło na obrazie, że z oczu Maryji spływają krwawe łzy. Krople tych łez stoczyły się na czoło i oczy Dzieciątka. Obraz został zbadany kolejno przez 2 komisje przysłane z kurii poznańskiej, które stwierdziły na nim wyraźne ślady łez, uznały ich Boskie pochodzenie i orzekły, że jest cudowny. Malowidło przeniesiono do kolegiaty i otoczono kultem. Ponoć modlił się przed nim sam król Jan III Sobieski przed wyprawą wiedeńską. 
     
    3) zamek Górków – kompleks obejmuje zamek, basztę mieszkalną tzw. Basztę Halszki, oficyny i XIX- wieczną bażanciarnię.
    Zamek, pierwotnie obejmujący budynek mieszkalny, baszty i osobno stojącą wieżę, w całości otoczony murami i fosą, został zbudowany przez Dobrogosta Szamotulskiego. W XVI w., za sprawą wżenionego w ród Łukasza Górki, jednego z najbogatszych w tym czasie Polaków, został gruntownie przebudowany w stylu późnogotyckim, a wieżę bramną, do dziś ocalałą, przystosował do celów mieszkalnych.
    Zamek został zrekonstruowany w historycznym kształcie w latach 1976- 1990.

    Jedyną z baszt zachowanych z dawnego założenia obronnego jest tzw. baszta Halszki. Według legendy przez 14 lat więziona w niej była Elżbieta Ostrogska, wnuczka króla Zygmunta Starego, zdrobniale zwana Halszką, dziedziczka jednej z największych fortun w kraju, która nie chciała przystać na zaaranżowane małżeństwo z Łukaszem III Górką.
    W rzeczywistości Elżbieta faktycznie na znak niezgody na mezalians z Łukaszem mieszkała w wieży, jednak z jej opuszczeniem nie miała najmniejszych problemów. Ale cóż by to była za zamkowa wieża bez swej „białej damy”...
Muzeum zlokalizowane w zamku jest z pewnością warte zobaczenia. Jego główne atuty to:
  1. wyposażenie wnętrz- eksponaty prezentowane w odrestaurowanych zamkowych wnętrzach muzeum otrzymało z samego Wawelu, zostały wykonane przez największych, krajowych i zagranicznych mistrzów stolarstwa swoich czasów. Misteria wykonania niektórych mebli czyni z nich prawdziwe dzieła sztuki.
  2. Ikony prawosławne- w zamku znajduje się kilkadziesiąt zabytkowych ikon, przekazanych do Szamotuł przez celników, którzy odebrali je przemytnikom. Jest to jeden z największych zbiorów w kraju.
  3. Niektóre eksponaty w muzeum etnograficznym- w pałacowej oficynie zlokalizowane jest muzeum etnograficzne, w którym jest kilka ciekawych eksponatów, jak np. ciekawie skonstruowana stuletnia lodówka, którą chłodziły bryły lodu (wygląda jak kredens) czy widoczny na zdjęciu, wiklinowy wózek dla dziecka.
    3.
    Pałac w Kobylnikach – zbudowany został w 2 poł. XIX w. przez Zygmunta Gorgolewskiego, jednego z najwybitniejszych architektów epoki (zbudował m.in. Teatr Miejski we Lwowie), dla właściciela Kobylnik, Tadeusza Twardowskiego. Pałac reprezentuje styl neorenesansowy.
    W 1990r. Został wyremontowany i dzisiaj znajduje się w nim hotel.

    4.
    Kościół św. Mikołaja w Słopanowie – drewniany kościół zbudowany został w 1695r., wnętrze również niemal w całości pochodzi z XVII w.; z zewnątrz kościół wygląda niepozornie, jednak środek – wszystkie ściany wymalowane obrazami w żywym drewnie – robi niesamowite wrażenie. Niestety, jak przeważnie bywa z takimi małymi kościółkami, w tygodniu jest zamknięty. Na szczęście na tablicy ogłoszeń znajduje się adres, gdzie można odebrać klucze.
     
    Jako ciekawostka na budynku naprzeciwko kościoła, po drugiej stronie ulicy, widoczny relikt minionej epoki: (napis propagandowy z PRL)

    5.
    pałac i park w miejscowości Zielonagóra k/Obrzycka – zaraz za mostem na Warcie skręcamy w ul. Zamkową
    Z pałacu jedziemy do Obornik malowniczą drogą wiodącą skrajem Puszczy Noteckiej wzdłuż doliny Warty. Droga ta stanowi fragment Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego.
    W miejscowości Stobnica znajduje się jedyny w Polsce Park Wilczy, w którym wilki przygotowywane są do powrotu do naturalnego środowiska i można je zobaczyć na żywo w warunkach zbliżonych do naturalnych. Niestety, zwiedzanie jest ograniczone, warunki w załączonym linku:
    W miejscowości Bąblin znajduje się jeden z 11 w Polsce domów zakonnych Misjonarzy Świętej Rodziny, wyświęcony w 1935r. przez arcybiskupa Augusta Hlonda. W czasie II Wojny Światowej znajdował się tu nazistowski obóz dla internowanych i wysiedlonych Polaków. Przy budynku rośnie dąb o obwodzie ok. 4m.

    6.
    Pałac w Objezierzu – pałac został wybudowany w XVIII w. w stylu klasycystycznym przez Wojciecha Węgorzewskiego, adiutanta króla Augusta Poniatowskiego. Budynek poprzez kolejne mariaże przechodził kolejno w ręce Kwileckich, a następnie Turnów.
    Jeden ze sporów między kolejnymi spadkobiercami został uwieczniony w „Panu Tadeuszu”, bowiem w pałacu gościł Adam Mickiewicz, który został wtajemniczony w jego szczegóły. Wybitnymi bywalcami byli również Julian Ursyn Niemcewicz (z lektur szkolnych- „Powrót posła”) i Józef Ignacy Kraszewski (pisarz, który wydał najwięcej książek i i wierszy w historii polskiej literatury).
    Dziś w budynku pałacu znajduje się Zespół Szkół im. A.Mickiewicza.

Dla chętnych:
    Niedaleko, w odległej od Objezierza o 8 km. miejscowości Chludowo, od 1934r. znajduje się Zgromadzenie Księży Werbistów. Nowicjat tutaj odbywał najbardziej znany Werbista, ojciec Marian Żelazek, który jako misjonarz katolicki niósł pomoc biednym i trędowatym w Indiach, za co w 2002r. był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
    W latach 1922- 1934, poprzedzających zakon, w domu dzisiejszego Zgromadzenia mieszkał jeden z najwybitniejszych polskich polityków XX wieku, współtwórca Narodowej Demokracji i jeden ze współtwórców polskiej niepodległości – Roman Dmowski.
    Na teren zgromadzenia można wejść, jest ogólnodostępny, budynek nie wyróżnia się niczym szczególnym, natomiast otacza go ładny park.

3 komentarze:

  1. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. mało znane a ciekawe miejsca. Naprawdę warto zobaczyć. Opisy skromne , ale zawierające główne wiadomości.

    OdpowiedzUsuń