Zapraszam
do jednego z najciekawszych miast w Wielkopolsce. Poza tym, że w Wągrowcu
znajduje się kilka bardzo ciekawych zabytków, oferuje on także atrakcje,
których próżno szukać w innych miejscach w naszym regionie, a nawet w kraju.
Jeśli nie wiecie Państwo co to dyfurkacja i nie wierzycie, że w Wielkopolsce
też stoi piramida, zapraszam do przeczytania tego artykułu.
UWAGA! Na końcu postu znajduje się
tekst zwarty, bez zdjęć, z przeznaczeniem do wydruku i wykorzystania podczas
wycieczki :)
Wągrowiec został założony w XIV w. przez rezydujących w pobliskim Łęknie Cystersów. Należał do nich aż do czasu rozbiorów, kiedy to Prusacy skasowali zakon i skonfiskowali jego dobra przejmując miasto pod swoje władanie. Małe, liczące ok. 600 mieszkańców miasteczko wyznaczyli na siedzibę powiatu, tym samym pobudzając je do szybkiego rozwoju, w latach '80 XIX w. ludność Wągrowca liczyła już prawie 4500 osób.
Dalsze
koleje losu powiązane są z historią Polski. Jego mieszkańcy brali
udział w Powstaniu Wielkopolskim, które zwróciło te ziemie
Polsce. 2 września 1939r. Zostało zbombardowane, a 6.09. wkroczyły
do niego wojska niemieckie.
Po
wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej następował jego ciągły
rozwój i dziś miasto liczy sobie już 25 000 mieszkańców, nadal
jest siedzibą władz powiatu .
- budynki przy ul. Kościuszki - a przełomie XIX i XX przy obecnej ul. Tadeusza Kościuszki powstały nowe budynki użyteczności publicznej dla szybko rozwijającego się miasta. Do nich należy neobarokowy budynek zbudowany jako siedziba Starostwa Powiatowego, którą to funkcję spełnia i dziś.
- Naprzeciwko znajduje się Sąd Rejonowy – neogotycki gmach z nieotynkowanej, czerwonej cegły, który został zbudowany przez Prusaków również na pocz. XX w. na potrzeby Królewskiego Sądu Powiatowego.
GMACH SĄDU PREZENTUJE SIĘ OKAZALE ZARÓWNO OD FRONTU... ...JAK I Z TYŁU Przy ul. Kościuszki, w odległości do ok. 200 m od budynków starostwa i sądu znajduje się również kilka innych, skromniejszych ale również ciekawych budynków z początku XX w., jak choćby pobliski budynek Urzędu Stanu Cywilnego czy też budynek Wydziału Oświaty.
- Budynek Poczty Polskiej przy ul. Pocztowej – przy ul. Pocztowej, wytyczonej na przełomie XIX i XX w., powstały reprezentacyjne, secesyjne budynki.Najokazalszym z nich jest neoklasycystyczna kamienica z 2 poł. XIX w., wybudowana jako budynek Poczty Cesarskiej, która niewątpliwie wyróżnia się swą urodą.
Z tego samego okresu pochodzi również neorenesansowa, narożna kamienica u zbiegu ul. Pocztowej z Poznańską, która zwraca uwagę ceglaną elewacją ozdobioną tynkowanymi detalami i charakterystycznym, zwieńczonym oryginalnym dachem, narożnikiem. - Rynek - najbardziej wyróżniającym się budynkiem rynkowym jest neoklasycystyczna kamienica nr 13 zbudowana w końcu XIX w. jako hotel. Pierwotnie mieścił się w niej „Zimer's Hotel”, a dwudziestoleciu międzywojennym przemianowany na „Metropol”. Dzisiaj budynek, dobrze utrzymany, przeznaczony jest na mieszkania i pomieszczenia handlowo- usługowe.
- fontanna lodowa - kilka ciekawych budynków znajduje się także na dochodzącej do rynku Alei Jana Pawła II. Koło mostu na Wełnie, stanowiącego fragment ulicy, znajduje się fontanna lodowa, fantastycznie zamarzająca zimą. Przy moście można też zejść na drogę prowadzącą wzdłuż rzeki, prowadzącą do skrzyżowania rzek.
Źródło: www.wagrowic.eu - Kościół farny pw. Św. Jakuba Apostoła – obecny kościół powstał w XVI w. w miejscu starego, drewnianego. Zbudowany został w stylu gotyckim, z wczesnorenesansowymi szczytami. Do dziś zachował się w niezmienionym stanie, dzięki czemu jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych w Wielkopolsce. W środku wyposażenie reprezentujące od późnego renesansu po rokoko, najcenniejsze są XVI– wieczne: ołtarz i kaplica Matki Boskiej Różańcowej.Przed kościołem pomnik ks. Jakuba Wujka- żyjącego w XVI w. najzacniejszego mieszkańca miasta, pierwszego tłumacza biblii na język polski.
- Budynek I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Klasztornej – potężny, ceglany budynek powstał w latach 1875 – 1877r. W stylu odwołującym się swymi detalami do aechitektury neoromańskiej z przeznaczeniem na męskie Gimnazjum Królewskie. W tym czasie władzę w prusach sprawował „zelazny” kanclerz Otto Bismarck, który otwierał wiele nowych szkół mających wychować nowe pokolenie zgermanizowanych już Polaków. Plan chyba nie do konca wypalił bo wychowankowie walczyli zarówno w Powstaniu Wielkopolskim jaki i w wojnie polsko- bolszewickiej.
- Budynek Szkoły Podstawowej nr 3 – zbudowany w latach 1925- 1926 jako budynek Gimnazjum Humanistycznego – żeński odpowiednik sąsiedniego gimnazjum dla mężczyzn. Budynek został wzniesiony w stylu neobarokowym, współgrającym z budynkami sąsiedniego klasztoru. Obiekt wyróżnia się delikatnymi detalami na elewacji frontowej i łamanym dachem z dachówki ceramicznej.
- Klasztor Pocysterski - obiekt pierwotny zbudowano najprawdopodobniej w XIV w. jednak w połowie XVIII w spłonął. W 1799r. ukończono budowę nowego, barokowego kościoła. Obiekt nie miał jednak szczęścia bo najpierw władze pruskie zlikwidowały zakon i zlokalizowały tu sąd i więzienie, następnie podczas II Wojny Światowej hitlerowcu urządzili tu magazyn, który następnie, wycofując się, spalili.
- Skrzyżowanie rzek - będąc już w Wągrowcu nie sposób pominąć słynnego „skrzyżowania rzek”, gdzie Wełna i Nielba krzyżują się ze sobą, a następnie każda płynie dalej w swoją stronę. Nie jest to może skrzyżowanie Odry z Wisłą, ale o jego atrakcyjności decyduje rzadkość zjawiska a nie jego spektakularna widowiskowość. Zjawisko fachowo nazywa się bifurkacją.
- Piramida Łakińskiego - ostatnią, również niecodzienną atrakcją Wągrowca jest Piramida Łakińskiego.Piramida położona jest niecałe 2 km od skrzyżowania rzek, dosłownie zaraz za miastem między Wągrowcem a Łaziskami, na drodze krajowej 190 z Wągrowca do Gniezna. Budowla leży na zalesionym wzgórzu przy parkingu znajdującym się tuż przy szosie.Jest to wysoka na 6 m piramida- grobowiec, w którym spoczywa rtm. Franciszek Łakiński, uczestnik wojen napoleońskich w wojskach polskich, później oficer armii pruskiej, który po przejściu w stan spoczynku osiadł w Wągrowcu i działał społecznie (ufundował szpital, dom sierot, dotował ubogich i wspierał finansowo ubogich nowożeńców).
Źródło: www.noclegowo.pl |
Na proponowanej trasie nie znalazło się parę interesujących obiektów, których lokalizację naniosłem jednak na mapę na początku postu. Oto one:
- Muzeum Regionalne – zlokalizowane w XVIII– wiecznym byłym budynku opata miejscowego zakonu Cystersów (tzw. Opatówka) muzeum prezentuje historię miasta i kulturę ludową okolicznych wsi. W swoich zbiorach zgromadziło ok. 3500 eksponatów.Dla zainteresowanych grup oraz osób indywidualnych muzeum zapewnia przewodnika po zabytkach miasta i okolic.
- Wieża widokowa na budynku OSP – z wieży można podziwiać panoramę Wągrowca, znajduje się też w niej muzeum pożarnictwa. Niestety atrakcja nie jest w pełni dostępna, aby zwiedzić obiekt trzeba wcześniej umówić wejście telefonicznie w Muzeum Regionalnym (tel. 67 26 85 911).
Wielkopolska
przewodnik, Anna Plenzler Piotr Skórnicki, BOSZ Olszanica 2008
Wagrowiec.co.pl
polskaniezwykla.pl
wagrowiec.eu
TEKST ZWARTY, DO WYDRUKU
TEKST ZWARTY, DO WYDRUKU
Wągrowiec
został założony w XIV w. przez rezydujących w pobliskim Łęknie Cystersów.
Należał do nich przez 500 lat, aż do czasu rozbiorów, kiedy to Prusacy
skasowali zakon i skonfiskowali jego dobra przejmując miasto pod swoje
władanie. Małe, liczące ok. 600 mieszkańców miasteczko wyznaczyli na siedzibę
powiatu, tym samym pobudzając je do szybkiego rozwoju, w latach '80 XIX w.
ludność Wągrowca liczyła już prawie 4500 osób.
Dalsze
koleje losu powiązane są z historią Polski. Mieszkańcy miasta brali udział w
Powstaniu Wielkopolskim, które zwróciło je Polsce. 2 września 1939r. zostało
zbombardowane, a 6.09. wkroczyły do niego wojska niemieckie.
Po
wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej następował jego ciągły rozwój i dziś
Wągrowiec liczy sobie już 25 000 mieszkańców, nadal jest siedzibą władz
powiatu.
1.
Na przełomie XIX i XX przy obecnej ul. Tadeusza
Kościuszki powstały nowe budynki użyteczności publicznej dla szybko
rozwijającego się miasta. Do nich należy neobarokowy budynek zbudowany jako
siedziba Starostwa Powiatowego, którą to funkcję spełnia i dziś.
2.
Naprzeciwko znajduje się Sąd Rejonowy –
neogotycki gmach z nieotynkowanej, czerwonej cegły, który został zbudowany
przez Prusaków również na pocz. XX w. na potrzeby Królewskiego Sądu
Powiatowego.
Przy
ul. Kościuszki, w odległości do ok. 200 m od budynków starostwa i sądu znajduje
się również kilka innych, skromniejszych ale również ciekawych budynków z
początku XX w., jak choćby pobliski budynek Urzędu Stanu Cywilnego czy też
budynek Wydziału Oświaty.
3.
Budynek Poczty Polskiej przy ul. Pocztowej – przy ul. Pocztowej,
wytyczonej na przełomie XIX i XX w., powstały reprezentacyjne, secesyjne
budynki.
Najokazalszym
z nich jest neoklasycystyczna kamienica z 2 poł. XIX w., wybudowana jako
budynek Poczty Cesarskiej, która niewątpliwie wyróżnia się swą urodą.
Z
tego samego okresu pochodzi również neorenesansowa narożna kamienica u zbiegu
ul. Pocztowej z Poznańską, która zwraca uwagę ceglaną elewacją ozdobioną tynkowanymi
detalami i charakterystycznym, zwieńczonym oryginalnym dachem, narożnikiem.
Obecnie
ul. Pocztowa jest deptakiem.
4.
Najbardziej wyróżniającym się budynkiem rynkowym
jest neoklasycystyczna kamienica nr 13 zbudowana w końcu XIX w. jako hotel.
Pierwotnie mieścił się w niej „Zimer's Hotel”, a dwudziestoleciu międzywojennym
przemianowany na „Metropol”. Dzisiaj budynek, dobrze utrzymany, przeznaczony
jest na mieszkania i pomieszczenia handlowo- usługowe.
5.
Kilka ciekawych budynków znajduje się także na
dochodzącej do rynku Alei Jana Pawła II. Koło mostu na Wełnie, stanowiącego
fragment ulicy, znajduje się fontanna lodowa, fantastycznie zamarzająca zimą.
Przy moście można też zejść na drogę prowadzącą wzdłuż rzeki, prowadzącą do
skrzyżowania rzek.
6.
Kościół farny pw. Św. Jakuba Apostoła – obecny
kościół powstał w XVI w. w miejscu starego, drewnianego. Reprezentuje styl
gotycki, z wczesnorenesansowymi szczytami. Do dziś zachował się w niezmienionym
stanie, szczęśliwie omijały go wojny, dzięki czemu jest jednym z cenniejszych
zabytków sakralnych w Wielkopolsce.
W
środku wyposażenie reprezentujące różne style- od późnego renesansu po rokoko.
Najcenniejsze są:
-
ołtarz główny- wykonany w XVI w. przez Mateusza Kossiora, rzeźbiarza z
Poznania,
-
boczna kaplica Matki Boskiej Różańcowej, na której ścianach i stropie na pocz.
XX w. odkryto XVI- wieczne, renesansowe malowidła.
Przed
kościołem pomnik ks. Jakuba Wujka- żyjącego w XVI w. najzacniejszego mieszkańca
miasta, pierwszego tłumacza biblii na język polski.
W
pobliżu kościoła stoi też XIX – wieczna drewniana, podmurowana dzwonnica.
7.
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego przy ul.
Klasztornej – potężny, ceglany budynek powstał w latach 1875 – 1877r. W stylu
odwołującym się swymi detalami do aechitektury neoromańskiej z przeznaczeniem
na męskie Gimnazjum Królewskie. W tym czasie władzę w prusach sprawował
„zelazny” kanclerz Otto Bismarck, który otwierał wiele nowych szkół mających
wychować nowe pokolenie zgermanizowanych już Polaków. Plan chyba nie do konca
wypalił bo wychowankowie walczyli zarówno w Powstaniu Wielkopolskim jaki i w
wojnie polsko- bolszewickiej.
Absolwentem
szkoły jest m.in. Artut Siódmiak, wicemistrz świata w piłce ręcznej.
8.
Budynek Szkoły Podstawowej nr 3 – zbudowany w
latach 1925- 1926 jako budynek Gimnazjum Humanistycznego – żeński odpowiednik
sąsiedniego gimnazjum dla mężczyzn. Budynek został wzniesiony w stylu
neobarokowym, współgrającym z budynkami sąsiedniego klasztoru. Obiekt wyróżnia
się delikatnymi detalami na elewacji frontowej i łamanym dachem z dachówki
ceramicznej.
9.
Obiekt pierwotny zbudowano najprawdopodobniej w
XIV w. jednak w połowie XVIII w spłonął. W 1799r. ukończono budowę nowego,
barokowego kościoła. Obiekt nie miał jednak szczęścia bo najpierw władze
pruskie zlikwidowały zakon i zlokalizowały tu sąd i więzienie, następnie
podczas II Wojny Światowej hitlerowcu urządzili tu magazyn, który następnie,
wycofując się, spalili.
Po
wojnie zakonnicy powrócili a kościół odbudowano. Brak mu już jednak przepychu,
w środku wyróżnia się jedynie bogato zdobiony ołtarz
soborowy, tron papieski oraz
lektorium, które wykorzystane były podczas uroczystości milenijnych i wizyty Ojca Świętego w Gnieźnie w 1997 r.
10.
Będąc będąc w Wągrowcu nie sposób pominąć
słynnego „skrzyżowania rzek”- miejsca, gdzie Wełna i Nielba krzyżują się ze
sobą niemal pod kątem prostym, ich wody mieszają się w niewielkim tylko
stopniu, i dalej każda płynie w swoją stronę. Ostatecznie, kilka kilometrów
dalej, Nielba wpływa do Wełny.
Zjawisko
to jest stworzone sztucznie, skrzyżowanie zbudowali podczas prac melioracyjnych
ok. 1830r. Cystersi w celu utrzymania stanu Wełny na określonym poziomie,
dzięki czemu zmniejszyli ryzyko powodzi i zapewnili stały dopływ wody do
pobliskiego młyna.
Dotrzeć
do skrzyżowania możemy albo dojeżdżając samochodem drogą nr 190 (ul.
Gnieźnieńska) i dalej ok. 250m podejście piechotą (patrz mapa), albo pieszo
drogą wzdłuż Wełny (wtedy do przejścia 900 m) zaczynając niedaleko Rynku, przy
moście na rzece Wełnie, na Al. Jana Pawła II (jest tablica informacyjna).
11.
Ostatnią, również niestandardową atrakcją
Wągrowca jest Piramida Łakińskiego.
Piramida
położona jest niecałe 2 km od skrzyżowania rzek, dosłownie zaraz za miastem,
między Wągrowcem a Łaziskami, na drodze krajowej 190 z Wągrowca do Gniezna.
Budowla leży na zalesionym wzgórzu przy parkingu znajdującym się tuż przy
szosie.
Jest
to zbudowana w połowie XIX w., wysoka na 6 m piramida- grobowiec, w którym
spoczywa rotmistrz Franciszek Łakiński, oficer wojsk polskich podczas wojen
napoleońskich, później oficer armii pruskiej, który po przejściu w stan
spoczynku osiadł w Wągrowcu i przysłużył się miejscowej społeczności działając
społecznie (ufundował szpital, dom sierot, dotował ubogich i wspierał finansowo
ubogich nowożeńców).
Nietypowy
kształt grobowca wymyślił sam rotmistrz.
Niedaleko
piramidy, na tym samym wzgórzu znajduje się kolumna o barokowych kształtach, na
szczycie ozdobina postacią konia wykonaną z kutego metalu. Zgodnie z tradycją
pod kolumną pochowany został koń Rotmistrza.
Poza
trasą znalazły się:
1.
Dworzec PKP – neorenesansowy dworzec kolejowy
posiada ciekawą, zróżnicowaną bryłę o ceglanych elewacjach. Powstał w 1888r. Na
potrzeby mocno rozwijającej się sieci kolejowej, której węzłem stał się
Wągrowiec.
2.
Muzeum Regionalne – zlokalizowane w XVIII–
wiecznym byłym budynku opata miejscowego zakonu Cystersów (tzw. Opatówka)
prezentuje historię miasta i kulturę ludową okolicznych wsi. W swoich zbiorach
zgromadziło ok. 3500 eksponatów.
Dla
zainteresowanych grup oraz osób indywidualnych muzeum zapewnia przewodnika po
zabytkach miasta i okolic.
3.
Wieża widokowa na budynku OSP – z wieży można
podziwiać panoramę Wągrowca, znajduje się też w niej muzeum pożarnictwa.
Niestety atrakcja nie jest w pełni dostępna, aby zwiedzić obiekt trzeba
wcześniej umówić wejście telefonicznie w Muzeum Regionalnym (tel. 67 26 85
911).
Dzięki za interesujący opis trasy turystycznej w Wągrowcu! To naprawdę urokliwe miejsce, które zdecydowanie zasługuje na uwagę. Twoje wskazówki na temat najciekawszych atrakcji są bardzo pomocne – szczególnie podoba mi się pomysł odwiedzenia miejscowych zabytków oraz spaceru po malowniczych okolicach.
OdpowiedzUsuńWągrowiec to miejsce, które wydaje się mieć wiele do zaoferowania, zarówno dla miłośników historii, jak i dla tych, którzy po prostu chcą odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Czy masz może jakieś ulubione miejsca w Wągrowcu, które warto zobaczyć, ale które mogą nie być aż tak znane turystom?
Jestem również ciekaw, jak wyglądały Twoje wrażenia z podróży – czy trasa była łatwa do przejścia, czy może pojawiły się jakieś wyzwania?
Więcej na https://nocuje.net/category/polska