czwartek, 12 lipca 2018

NA PÓŁNOC OD POZNANIA- CO CIEKAWEGO W TRÓJKĄCIE POZNAŃ - SZAMOTUŁY - OBORNIKI


Na północ od Poznania droga krajowa nr 11 oraz drogi wojewódzkie nr 184 i nr 187 tworzą trójkąt Poznań- Szamotuły- Oborniki

Wewnątrz niego zawiera się kilkanaście wsi połączonych ze sobą lokalnymi, gminnymi drogami. 

Ten miejscami lekko pofalowany, miejscami płaski, typowo rolniczy obszar wspaniale nadaje się na wycieczki rowerowe. Ruch na miejscowych drogach jest niewielki, a krajobraz i koloryt niektórych miejscowości sprawią turyście dużo radości. No i znajduje się tu kilka ciekawych obiektów, o które warto "zahaczyć" po drodze.

RUMIANKOWE POLE KOŁO ZIELĄTKOWA






Oto one:


1. Pałac w Żydowie  


Na początku XX w. Jan Szołdrski na murach starego dworu wybudował klasycystyczny pałac, z charakterystycznym, wspartym  czterema kolumnami portykiem.
Jego otoczenie stanowi o kilkadziesiąt lat starszy park krajobrazowy z dwoma stawami.

Niestety pałac jest dzisiaj własnością prywatną i można go zobaczyć tylko przez płot.

Źródło: www.polskiezabytki.pl


Obok posiadłości stoi parę lat starszy, neoromański kościół pw. św. Mikołaja.


2. Jezioro Pamiątkowskie 

Koło miejscowości Pamiątkowo znajduje się dobrze utrzymane kąpielisko z pomostem i gastronomią, latem idealny przystanek na trasie wycieczki.



3. Stadnina koni i pałac w Baborówku 

W końcu XIX w. niemiecka rodzina von Hantelmanów zbudowała eklektyczny pałac. Otoczony był on 6- hektarowym parkiem krajobrazowym. Całości dopełniała oficyna i zabudowania folwarczne.

Dzisiaj wszystko to jest własnością prywatną, w pałacu znajduje się pensjonat, a w budynkach gospodarczych urządzono prężnie działającą stadninę koni, w której organizowane są liczne imprezy jeździeckie.


Źródło: www.polskiezabytki.pl

4. Pałac w Objezierzu 

Pałac został wybudowany w XVIII w. w stylu klasycystycznym przez Wojciecha Węgorzewskiego, adiutanta króla Augusta Poniatowskiego. Budynek poprzez kolejne mariaże przechodził kolejno w ręce Kwileckich, a następnie Turnów.

Jeden ze sporów między kolejnymi spadkobiercami został uwieczniony w „Panu Tadeuszu”. W pałacu gościł bowiem Adam Mickiewicz, który został wtajemniczony w szczegóły rodzinnej waśni i przelał je na karty swego największego dzieła.

Źródło: www.polskiezabytki.pl

Wybitnymi bywalcami byli tu również Julian Ursyn Niemcewicz (z lektur szkolnych- „Powrót posła”) i Józef Ignacy Kraszewski (pisarz, który wydał najwięcej książek i i wierszy w historii polskiej literatury).

Dziś w budynku pałacu znajduje się Zespół Szkół im. A.Mickiewicza.

SĄSIADUJĄCY Z PAŁACEM, GOTYCKI KOŚCIÓŁ ŚW. BARTŁOMIEJA


5. Dwór w Wargowie 

Eklektyczny dwór powstał w końcu XIX w. dla rodziny Żółtowskich. Podczas II Wojny Światowej znajdował się w nim urząd komisaryczny III Rzeszy. W latach '90 XX w. posiadłość wróciła do rodziny jej budowniczych i została wspaniale odrestaurowana.

Budynek niestety można zobaczyć tylko zza płotu, jednak na tle parkowych drzew wyraźnie widoczny jest jego najbardziej charakterystyczny element- neobarokowa, cebulasta wieża.


DAWNY BUDYNEK FOLWARCZNY

6. Budynki dawnej kolonii niemieckiej w Golęczewie 

W 1901 r. 600 ha wsi i okolicznych pól zostało wykupionych z polskich rąk i władze pruskie utworzyły w ówczesnym Golenhofen wzorcową wieś niemiecką. Ściągnięto osadników niemieckich i zbudowano domy w stylu pruskim, szkołę, łaźnię z pralnią, salę modlitw i przechowalnię sprzętu gaśniczego.




Do Golęczewa chętnie zapraszano dziennikarzy i polityków by pokazać im osiągnięcia niemieckiego osadnictwa.

Do dzisiaj, w lepszym lub gorszym stanie, przetrwała część ówczesnych zabudowań, wyróżniających się swą architekturą.


Na końcu wsi, w kierunku na Zielątkowo, znajduje się natomiast pochodzący z tamtych czasów cmentarz ewangelicki.


7. Wiatrak w Rogierówku 

Ośmioboczny, drewniany wiatrak z 1905 r. jest jednym z nielicznych wciąż zachowanych wiatraków typu holenderskiego w regionie. W środku znajduje się kompletnie zachowany mechanizm i wyposażenie z pocz. XX w.

Ewenementem jest nowoczesny jak na tamte lata napęd parowy wspomagający pracę wiatraka i nietypowe śmigła z żaluzjami.

Wiatrak jest Punktem Etnograficznym i podlega Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zwiedzanie jego wnętrza najlepiej jednak poprzedzić kontaktem telefonicznym (tel. nr 61 848 20 51).



W okolicy znajdują się również inne ciekawe obiekty, które opisałem w poście dotyczącym wycieczki samochodowej TRASA 1- W OKOLICACH SZAMOTUŁ I OBORNIK WLKP.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz