wtorek, 3 stycznia 2017

ROWEREM I PIESZO PRZEZ WYSIEDLONE WSIE POLIGONU W BIEDRUSKU



 Długość trasy: 12 km

Zaledwie parę kilometrów na północ od Poznania, na terenie ponad połowy obszaru gminy Suchy Las, zlokalizowany jest jeden z największych poligonów wojskowych w Polsce- Poligon Biedrusko.
Źródło: www.ebiedrusko.pl

Poligon powstał ponad 100 lat temu, w 1904r., kiedy to armia pruska zakupiła ziemie od miejscowych włościan niemieckiego pochodzenia- braci von Treskow. Centralnym jego punktem stała się miejscowość Biedrusko, w której zbudowano koszary wojskowe.
Najbliższe niemal pół wieku to okres rozwoju, parokrotnie przyłączano wtedy nowe tereny i rozbudowywano infrastrukturę techniczną, by w latach tuż powojennych uzyskała ona ostateczny, dzisiejszy kształt. Obecnie powierzchnia poligonu wynosi ok. 7300 ha (tj. ok. 73 km2) i jest wielkością równa niejednej gminie 

Źródło: www.biedrusko.info     ISTNIEJĄCA DO DZIŚ WIEŻA CIŚNIEŃ W BIEDRUSKU
 
Gośćmi manewrów wojskowych bywały znaczące postaci polityki: w 1910 r. poligon odwiedził cesarz niemiecki Wilhelm II, a w 1937r. marszałek Rydz- Śmigły wraz z królem Rumunii Karolem II.

Podczas II Wojny Światowej w Biedrusku działał obóz jeniecki dla żołnierzy angielskich i sowieckich.

Teren poligonu wykorzystywano do kręcenia scen batalistycznych m.in. w „Ogniem i mieczem”

W NEOGOTYCKIM ZAMKU W WYSIEDLONEJ WSI CHOJNICA KRĘCONO SCENY DO "OGNIEM I MIECZEM"

Tereny wojskowe to zasadniczo obszar zamknięty, wstęp jest wzbroniony. Przez teren poligonu prowadzi jednak droga asfaltowa, którą warunkowo, jako fragment Pierścienia Rowerowego Dookoła Poznania, w weekendy i święta, o ile nie odbywają się ćwiczenia wojskowe, dopuszczony jest ruch rowerów i pieszych. Jest to droga ze Złotnik (wylot ul. Łagiewnickiej) do Biedruska (ul. 7 Pułku Ułanów).

Źródło: www.cswlpoznan.wp.mil.pl

Tuż przy granicy z półmilionowym miastem znajdziemy miejsce od dziesięcioleci wyłączone spod działalności gospodarczej człowieka, całkowicie niezamieszkałe. Drogę otaczają lasy, łąki i dzikie sady. Dzięki dzikim drzewom owocowym trasę można umilić sobie konsumpcją pysznych jabłek i gruszek, rosnących na wyciągnięcie ręki w dużych ilościach. 
Ze względu na swe walory przyrodnicze większość obszaru poligonu stanowi Obszar Chronionego Krajobrazu Biedrusko oraz włączony jest do europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000.
 
RUINY PÓŹNOGOTYCKIEGO KOŚCIOŁA PW. ŚCIĘCIA ŚW. JANA CHRZCICIELA W CHOJNICY
 
Dodatkową atrakcją są ruiny i miejsca pamięci na terenach wysiedlonych wsi, niemi świadkowie dawnych wydarzeń i tragedii.

Wzdłuż trasy można zobaczyć:
1. Pomnik Ofiar Faszyzmu w wysiedlonej w 1940r. dawnej wsi Łagiewniki. Pomnik przypomina o pomordowanych w 1939r. mieszkańcach, zabitych w odwecie za przekazanie władzom polskim zestrzelonych na początku września ‘39r. pilotów niemieckich.


2. Kamień upamiętniający Wojciecha Bogusławskiego w wysiedlonej w 1940r. dawnej wsi Glinno. Bogusławski, urodzony w Glinnie (żył XVIII/XIX w.), uważany dziś jest za ojca polskiego teatru, był wieloletnim dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie.
3. obiekty w wysiedlonej w 1945r. dawnej wsi Chojnica:
- przedwojenny cmentarz,
- ruiny późnogotyckiego, XVI- wiecznego kościoła,
- ruiny betonowego, neogotyckiego zamku zbudowanego przez wojsko jako cel treningowy podczas ćwiczeń wojskowych.

JEDEN Z NAGROBKÓW NA OPUSZCZONYM CMENTARZU W CHOJNICY
 
ZIMA NA POLIGONIE- ZAMARZNIĘTE ŁĘGI W POBLIŻU GLINNA

Źródła:
pl.wikipedia.org
www.ebiedrusko.pl
www.biedrusko.info
www.cswlpoznan.wp.mil.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz