środa, 31 stycznia 2018

W NAJWIĘKSZYCH BUNKRACH W POLSCE – OKOLICE MIĘDZYRZECZA



Międzyrzecz to istniejący od początków państwa Polskiego gród graniczny, broniący przez wieki dostępu od zachodu do naszego kraju. Co prawda historycznie związany jest z Wielkopolską, jednak dzisiaj administracyjnie znajduje się w woj. lubuskim.

Dziś polski, Międzyrzecz nie miał jednak tyle szczęścia po I Wojnie Światowej. W wyniku traktatu wersalskiego znalazł się bowiem w państwie niemieckim.

Tak się składa, że miasto to wraz z okolicami znajduje się w widłach pomiędzy Odrą na południu, a wpływającą do niej Wartą na północy. To sprawia, że z wojskowego punktu widzenia jest to najlepsze podejście ze wschodu w kierunku na Berlin.
 


Dlatego, aby chronić tak newralgiczne miejsce, władze hitlerowskiej III Rzeszy zaplanowały, orientacyjnie do lat ’60, zbudować tu największy na świecie zespół umocnień mających chronić ich stolicę od wschodniej flanki. Na aż tak ambitne plany zabrakło im jednak czasu i pieniędzy. Mimo to obiekty powstałe w latach 1934- 1944 są imponujące i śmiało stawiają to miejsce w światowej czołówce największych fortyfikacji świata.


Elementy widoczne z powierzchni ziemi to stalowe kopuły strzelnicze i ciągnące się kilometrami zapory przeciwczołgowe, tzw. „zęby smoka”. 

Źródło: www.panoramio.com

Najciekawsze jednak znajduje się pod ziemią. 
Na głębokości 30- 50 m zbudowano ponad 30 km żelbetowych tuneli, łączących ze sobą obiekty naziemne. W tunelach mogli chronić się żołnierze, znajdowały się magazyny z prowiantem i amunicją, a pomiędzy stanowiskami, w celu zoptymalizowania komunikacji,  kursowała podziemna kolej.
Dzisiaj, zależnie od wybranego wariantu trasy, możemy zwiedzić pod ziemią z przewodnikiem od 1,5 km do 5 km tuneli.
Indywidualnie można się umówić na dłuższą trasę. A ponieważ część tuneli jest zalana przez wodę,  odbywają się w nich (również indywidualnie organizowane), spływy kajakowe.

Źródło: www.petla-boryszynska.pl

Betonowy kolos naprawdę robi wrażenie, tworzy poczucie ogromu i pobudza wyobraźnię. Dlatego uważam, że im dłuższą trasę się wybierze, tym lepiej poczuje się wielkość tej budowli.

Zwiedzanie odbywa się w dwóch miejscach- w Pniewie i w Boryszynie.
Zapraszam na strony internetowe organizatorów, gdzie można uzyskać podstawowe dane związane ze zwiedzaniem:
1. Pniewo,

Pod ziemią przez cały rok panuje stała temperatura ok.10 stopni C. Dlatego nawet w upalne lato należy ze sobą wziąć cieplejszą odzież.

Obiekt jest największym w Europie zimowiskiem dla nietoperzy. W zimowy sen zapada tam ponad 30 tys. tych zwierzątek.

Źródło: www.rmf24.pl

Bunkry okolic Międzyrzecza są jedną z najciekawszych atrakcji historycznej Wielkopolski. Moim zdaniem ich potencjał turystyczny póki co nie jest w pełni wykorzystany. Z międzyrzeckimi fortyfikacjami nie mogą się równać żadne inne w Polsce, a i w Europie niewiele znajdziemy takich miejsc. Szkoda, że nadal popularnością daleko im do najbardziej znanych turystycznie miejsc w Polsce.

Inne warte zobaczenia miejsca w okolicy przedstawiam w poście TRASA 9 – W BUNKRACH MIĘDZYRZECKIEGO REJONU UMOCNIONEGO.



Źródła:

pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz