poniedziałek, 8 stycznia 2018

FRANCJA- ELEGANCJA CZYLI KOŁO KALISZA JAK NAD LOARĄ - Z WIZYTĄ W ZAMKU W GOŁUCHOWIE



Niedaleko Kalisza, w niewielkim Gołuchowie, zlokalizowany jest jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie punktów w Wielkopolsce – niezwykle okazały, XIX- wieczny zespół pałacowo- parkowy.

Kompleks obejmuje pałac w stylu słynnych francuskich zamków nad Loarą, ze względu na swój pierwotnie obronny charakter nazywany zresztą zamkiem, oraz wspaniały, 162- hektarowy park w stylu angielskim, uważany za największe arboretum w Polsce.

źródło: www,mnp.art.pl

 

ZAMEK


Zamek, jako wczesnorenesansowa budowla obronna, powstał w połowie XVI w. dla Rafała Leszczyńskiego. W 50 lat później jego syn, Wacław, przebudował budynek i stworzył z niego siedzibę magnacką. Obydwoje ci panowie byli ludźmi dużego formatu, zajmowali najważniejsze stanowiska w państwie, m.in. marszałka Sejmu i kanclerza wielkiego koronnego (takiego współczesnego ministra spraw zagranicznych połączonego z ministrem spraw wewnętrznych, generalnie najważniejszego urzędnika w państwie).

źródło: www.mnp.art.pl

Później, przez stulecia posiadłość zmieniała kolejnych właścicieli i popadała stopniowo w ruinę.

Na szczęście w połowie XIX w. wykupił ją Tytus Działyński, właściciel zamku w Kórniku. Przekazał nieruchomość swemu synowi Janowi Kantemu oraz jego nowo poślubionej małżonce Izabelli z Czartoryskich.

Izabella wzięła Gołuchów „pod swoje skrzydła” i nadała kompleksowi dzisiejszy kształt. A możliwości miała olbrzymie. Wystarczy tylko nadmienić, że jej ojcem był książę Adam Jerzy Czartoryski, minister spraw zagranicznych Imperium Rosyjskiego, jeden z najpotężniejszych i najbogatszych Polaków w swoich czasach.

Źródło: www.veanka1.blox.pl

Dwóch sprowadzonych z Francji architektów dokonało gruntownego remontu wraz z przebudową w stylu francuskim. Po 10 latach powstała okazała budowla w dzisiejszych kształtach. Właścicielka umieściła w niej swoje olbrzymie zbiory waz greckich, starożytnej biżuterii, renesansowych gobelinów i innych dzieł sztuki z całej Europy.
Następnie ustanowiła Gołuchów jako ordynację, czyli jeden, niepodzielny przez spadkobierców majątek.

Po śmierci Izabelli w 1899r. właścicielami majątku byli jej bratanek Witold Kazimierz, a następnie jego syn Adam Ludwik, z rodu Czartoryscy.
Ten drugi w 1913 r. otworzył zbiory zamku dla zwiedzających. Rodzina zamieszkała w oficynie (okazalszej zresztą niż niejeden pałac), a budynek zamkowy stał się muzeum.

Źródło: www.goodpoland.com

Niestety podczas II Wojny Światowej Gołuchów ograbili Niemcy. Zbiory zostały rozproszone i większości z nich nigdy już nie odzyskano. Po latach powróciła ledwie część słynnych starożytnych waz greckich.

Od 1951 r. pałac znów można zwiedzać, ponieważ jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, które wyposażyło go w swoje bogate zbiory oraz pozostałości zbiorów przedwojennych zamku. Dzięki temu można zwiedzić okazałe sale i zobaczyć chociażby wspaniałe tzw. wielkie schody zamku.

W 2016 r. zamek został wykupiony od Fundacji Książąt Czartoryskich przez Skarb Państwa za kwotę 20 mln zł.

Źródło: www.mnp.art.pl            WIELKIE SCHODY ZAMKU W GOŁUCHOWIE

PARK


Pałac otacza duży, znakomicie zagospodarowany, zabytkowy park. Na 160 ha posadzono ok. 500 gatunków drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych. 40 z nich jest pomnikami przyrody. 

Park powstawał, poczynając od połowy XIX w., przez niemal 50 lat. Jego głównym architektem był Adam Kobaszewski, ogrodnik hrabiego Jana Działyńskiego. Niektóre z drzew sadził osobiście sam właściciel. Na nasadzenia przeznaczono olbrzymie kwoty. Nic dziwnego, że park wkrótce swoją klasą zaczął być porównywany do terenów zielonych otaczających siedziby królów i książąt.

Źródło: www.polskieszlaki.pl
  
W parku znajduje się wzmiankowany wyżej pałac zwany oficyną oraz powozownia, mauzoleum i owczarnia, w których zlokalizowano Muzeum Leśnictwa.

Źródło: www.bankzdjec.net                 BUDYNEK OFICYNY

Dużą atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, są postawione na terenie parku wybiegi z dzikami, danielami, konikami polskimi i królami polskiej puszczy- potężnymi żubrami.

Źródło: www.jurgi.atari8.info

Pełen wdzięku pałac oraz otaczający go imponujący park cieszą oko i są znakomitym miejscem na spacer w niedzielne popołudnie. Gołuchów to jedna z najokazalszych rezydencji w Wielkopolsce i z pewnością topowa atrakcja turystyczna w tej części Polski.


Źródła:
Wielkopolska przewodnik, Anna Plenzler Piotr Skórnicki, BOSZ, Olszanica 2008
pl.wikipedia.org
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz