niedziela, 6 marca 2016

TRASA 9 - W BUNKRACH MIĘDZYRZECKIEGO REJONU UMOCNIONEGO

Długość: 58 km

Trasa wiedzie wielowiekowym pograniczem między ziemiami polskimi a niemieckimi. Jest bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o atrakcje. Na pewno jej mocną stroną jest piękno okolicy, pagórkowatej, upstrzonej jeziorami. Nic dziwnego, że dwie miejscowości na trasie są znanymi miejscami wypoczynkowo- turystycznymi. Jadąc latem wręcz nie sposób nie skorzystać z któregoś z dostępnych kąpielisk.
Z drugiej strony różnorodność obiektów leżących na szlaku jest również ogromna. Perłą w koronie jest udostępniony do zwiedzania fragment podziemnych tuneli Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, jednego z największych systemów fortyfikacji na świecie. Jednak czekają na nas również inne atrakcje, jak chociażby ponad 300- metrowej wysokości maszt radiowy, jedna z najwyższych konstrukcji w Polsce.

Źródło: www.petla-boryszynska.pl



UWAGA! Na końcu postu znajduje się tekst zwarty, bez zdjęć, z przeznaczeniem do wydruku i wykorzystania podczas wycieczki :)



1. Opactwo Cystersów w Gościkowie- Paradyżu 

Pocysterski, barokowy zespół klasztorny jest największym i najlepiej zachowanym założeniem klasztornym w dzisiejszym woj. lubuskim.
Historycznie związany jest jednak z Wielkopolską, bowiem do czasu rozbiorów należał do ówczesnego woj. poznańskiego, później do Polski wrócił dopiero w 1945r.
Nazwa części Gościkowa, w której leży klasztor: Paradyż- pochodzi od łacińskiego Paradisus Sanctae Mariae, czyli Raj Matki Bożej i nadali ją przybyli tutaj Cystersi.


Zakon sprowadził do Gościkowa w 1230r. wojewoda poznański Mikołaj Bronisz. Pierwsza świątynia, gotycka, dotrwała do XVIIw., do czasu pożaru, który ją strawił.

Dzisiejszy, barokowy wygląd opactwo otrzymało w XVIII w., kiedy zostało ostatecznie, całkowicie odbudowane. Kompleks klasztorny został zaprojektowany przez nadwornego architekta królewskiego, Karla Martina Franza, aktywnie działającego na terenie Wielkopolski. Wiek XVIII był jednak niestety ostatnim okresem rozwoju pięknie odnowionego opactwa, bowiem w 1836r., po 600 latach, Prusacy skasowali zakon, Cystersi opuścili klasztorne mury i nigdy już w nie nie wrócili.

Przez kolejne 100 lat teren opactwa służył pruskiemu Królewskiemu Seminarium Nauczycielskiemu.
W 1945r. Gościkowo wróciło w granice Polski. Początkowo gospodarowali nim Salezjanie, jednak od 1956r. przeznaczono go na kształcenie duchownych i obecnie mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Dziś kompleks jest pięknie odnowiony.

Poza zewnętrznym wyglądem budynków urodą wyróżnia się wnętrze przyklasztornego kościoła, stworzone przez wysokiej klasy artystów, w którym szczególnie cenne są:
1. ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP oraz
2. obraz przedstawiający akt fundacji klasztoru i bitwę pod Legnicą.


2. Łagów

Niewielka, półtoratysięczna miejscowość położona między dwoma jeziorami Pojezierza Łagowskiego, już od czasów dwudziestolecia międzywojennego jest ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym. Ze względu na malowniczość okolicy Łagów zwany jest „Perłą Ziemi Lubuskiej”.
W sezonie letnim służy zagospodarowanymi plażami, wypożyczalniami sprzętu wodnego i licznymi punktami gastronomicznymi.

Źródło: www.pokojerafaello.pl

Miejscowość przez większość czasu trwania swej historii związana była z zakonami. Pierwszym znanym jej właścicielem byli Templariusze, którzy władali Łagowem do 1300r.. Następnie, począwszy od ok. 1350r., przez 650 lat gospodarzem w Łagowie byli Joannici czyli Zakon Kawalerów Maltańskich. Dopiero kasata zakonu przez państwo pruskie w 1810r. zmieniła ten stan rzeczy i miejscowość przeszła w ręce prywatne, w których znajdowała się do zakończenia II Wojny Światowej. W 1945r., na skutek zmiany granic, Łagów znalazł się w granicach Polski, ludność niemiecką wysiedlono i w miejscowości zamieszkali Polacy.

Najciekawsze atrakcje miasteczka to:

1. Zamek joannitów

Zamek został wzniesiony w XIV w. i służył zakonowi przez cały okres ich pobytu w Łagowie. W swojej historii tylko raz był oblężony i zdobyty, w 1640r. przez Szwedów, podczas wojny trzydziestoletniej. Po kasacie zakonu zamek przeszedł w ręce prywatne.

Po II Wojnie Światowej Łagów znalazł się po raz pierwszy w swej historii na terenie państwa polskiego, a zamek krótko użytkowano jako centrum naukowe i artystyczne, by od lat '60 przeznaczyć je na cele hotelowo- konferencyjne. Dziś obiekt nadal służy jako hotel, znajduje się w rękach prywatnych, jest ogólnodostępny, a na 35- metrową zamkową wieżę można wejść za niewielką opłatą i stamtąd popodziwiać malowniczą panoramę Łagowskiego Parku Krajobrazowego.

Żródło: www.booking.com

2. Brama Polska i Brama Marchijska

Do zamku, usytuowanego na przesmyku między jeziorami  do dziś prowadzi tylko jedna droga zagrodzona z dwóch stron przez zabytkowe bramy: Polską i Marchijską.

Brama Marchijska, zwana też Niemiecką lub Berlińską, prowadząca pierwotnie w kierunku Marchii Brandenburskiej, powstała w XVI w. W XVII w. została nadbudowana i uzyskała dzisiejszy wygląd. Wyróżnia się szachulcowo (nowsza, górna część budowli)- murowaną (starszy dół bramy) konstrukcją. Dziś mieszczą się w niej pokoje gościnne.

Natomiast murowana z cegły Brama Polska, zwana też Poznańską, została zbudowana w XV w. Zamyka przesmyk od południowej strony.

Żródło: www.zamki.rotmanka.com

3. Wiadukt kolejowy

Ceglany wiadukt kolejowy został wybudowany w 1906r. nad prowadzącą do miejscowości Żelechów ul. Mostową, na potrzeby linii kolejowej łączącej Międzyrzecz i Toporów. Ma wysokość 25 m i po wejściu małymi schodkami na górę uzyskamy znakomity widok na większą część Łagowa.

Żródło: www.40.blox.pl

4. Radiowo- Telewizyje Centrum Nadawcze w Jemiołowie

Niecałe 3 km na północny zachód od Łagowa, przed miejscowością Jemiołów, znajduje się betonowa wieża o wysokości 99 m i sąsiadujący z nią maszt nadawczy o wysokości 314 m, składające się na RTCN Jemiołów. Centrum powstało w latach '60 ze składek społecznych i do dzisiaj jest główną stacją nadawczą RTV w woj. lubuskim.

Maszt jest najwyższą konstrukcją budowlaną w woj. lubuskim, 15. najwyższą w Polsce (palmę pierwszeństwa w naszym kraju wiedzie podobny maszt, 44 metry wyższy, zlokalizowany w Mysłowicach na Śląsku).
Żródło: www.jemiolow.net
LOKALIZACJA OBIEKTÓW

3. Lubniewice

Leżące przez wieki na pograniczu polsko- niemieckim miasto założone zostało we wczesnym średniowieczu przez ludność Słowiańską i stanowiło własność polską jako część kasztelani międzyrzeckiej. Jednak w 1296r, miejscowość zajęli Brandenburczycy i aż do 1945r. Lubniewice znajdowały się we władaniu państwa niemieckiego. Przy tym od połowy XIV w. przez sześć wieków nieprzerwanie należały do jednego rodu - von Waldow.

1. Hotel Woiński

Dzisiaj, ze względu na położenie nad jeziorami Lubniewsko i Krajnik, miasteczko jest ośrodkiem rekreacyjno- wypoczynkowym. W 2013r. nad samą taflą jeziora powstał potężny hotel spa, który przykuwa uwagę szczególnie swą kopułą. Aż trudno uwierzyć, że budynek ten nie jest zabytkowym pałacem lecz świeżo wzniesioną budowlą.

Źródło: www.ucztadlazmysłow.pl

Ponadto miasto wyróżnia się tym, że znajdują się w nim aż dwa pałace, połączone ze sobą parkiem.

2. „Stary zamek” 

Zbudowany został w stylu klasycystycznym pod koniec XVIII w. dla Adolfa Friedricha von Waldow. Był siedzibą rodu do początku XX w., kiedy po drugiej stronie zatoki jeziora zbudowano nową, monumentalną budowlę w stylu neorenesansowym. Pierwotny pałac od lat stoi niewykorzystany, na szczęście czynione są starania, by nie popadł w ruinę- niedawno wymieniono w nim dach i częściowo odnowiono elewację.

Źródło: www.pdx.bikestats.pl

3. „Nowy zamek”

Połączony ze starym drewnianym mostem przecinającym zatokę, powstał w 1911r. według projektu berlińskich architektów A. Dinklage, E. Paulusa i O. Lilloe. Służył właścicielom do 1945r., kiedy zmieniono go na szkołę z internatem, a następnie ośrodek wypoczynkowy. Jednak na dzień dzisiejszy pałac stoi pusty, od wielu już lat nie jest wykorzystywany.

W 2013r. oba pałace nabyła para książęca Jan Lubomirski-Lanckoroński i Dominika Kulczyk-Lubomirska.
Może nastaną dla nich lepsze dni...

Koło pałacu zlokalizowana jest plaża miejska z pomostem.



W Lubniewicach znajduje się też gotycki, XV- wieczny kościół pod wezwaniem Matki Różańcowej, z dobudowaną w 1882r. wieżą, z zachowanym XVII- i XVIII- wiecznym wyposażeniem oraz neogotycki ratusz z początku XX w., z którego wieżyczki codziennie w południe grana jest „Rota”.

4. Pętla Boryszyńska 

Międzyrzecki Rejon Umocniony jest jednym z największych zespołów podziemnych fortyfikacji na świecie. Ponieważ od niedawna jego fragmenty są udostępnione turystom, jest też jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce.

MRU składa się z 32- 35 km wybudowanych w latach 1934- 1944 podziemnych korytarzy mających służyć ochronie wschodnich granic III Rzeszy. Podzielony jest na 3 części: północną, połączoną z Wałem Pomorskim, środkową i południową. Spośród nich najmocniej ufortyfikowana jest część środkowa, której część stanowi Pętla Boryszyńska.

Pętla znajduje się w pobliżu miejscowości Boryszyn (dokładne miejsce wskażą tablice), umożliwia nam zwiedzenie podziemnych korytarzy podczas 1,5- bądź 2,5- godzinnej wycieczki z przewodnikiem. Długość odcinka podziemnej trasy turystycznej dostępnej do zwiedzania wynosi 5 km.

Trasa dostępna jest od 15 kwietnia, na okres zimowy jest zamykana ponieważ MRU jest siedliskiem dla ok. 30 tys. nietoperzy, które są chronione w ramach utworzonego w bunkrach Rezerwatu Przyrody Nietoperek.
W bunkrach przez cały rok panuje temperatura od +10 do +12 stopni Celsjusza.

Źródło: www.petla-boryszynska.pl

Źródła:
www.lagow.pl
www.lubniewice.pl
www.polskaniezwykla.pl
www.petla-boryszynska.pl
pl.wikipedia.org

TEKST DO WYDRUKU

Długość: 58 km

UWAGA! Na końcu postu znajduje się tekst zwarty, bez zdjęć, z przeznaczeniem do wydruku i wykorzystania podczas wycieczki :)

Trasa wiedzie wielowiekowym pograniczem między ziemiami polskimi a niemieckimi. Jest bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o atrakcje. Na pewno jej mocną stroną jest piękno okolicy, pagórkowatej, upstrzonej jeziorami. Nic dziwnego, że dwie miejscowości na trasie są znanymi miejscami wypoczynkowo- turystycznymi. Jadąc latem wręcz nie sposób nie skorzystać z któregoś z dostępnych kąpielisk.
Z drugiej strony różnorodność obiektów leżących na szlaku jest również ogromna. Perłą w koronie jest udostępniony do zwiedzania fragment podziemnych tuneli Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, jednego z największych systemów fortyfikacji na świecie. Jednak czekają na nas również inne atrakcje, jak chociażby ponad 300- metrowej wysokości maszt radiowy, jedna z najwyższych konstrukcji w Polsce.

1.
Opactwo Cystersów w Gościkowie- Paradyżu - pocysterski, barokowy zespół klasztorny jest największym i najlepiej zachowanym założeniem klasztornym w dzisiejszym woj. lubuskim.
Historycznie związany jest jednak z Wielkopolską, bowiem do czasu rozbiorów należał do ówczesnego woj. poznańskiego, później do Polski wrócił dopiero w 1945r.
Nazwa części Gościkowa, w której leży klasztor: Paradyż- pochodzi od łacińskiego Paradisus Sanctae Mariae, czyli Raj Matki Bożej i nadali ją przybyli tutaj Cystersi.
Zakon sprowadził do Gościkowa w 1230r. wojewoda poznański Mikołaj Bronisz. Pierwsza świątynia, gotycka, dotrwała do XVIIw., do czasu pożaru, który ją strawił.
Dzisiejszy, barokowy wygląd opactwo otrzymało w XVIII w., kiedy zostało ostatecznie, całkowicie odbudowane. Kompleks klasztorny został zaprojektowany przez nadwornego architekta królewskiego, Karla Martina Franza, aktywnie działającego na terenie Wielkopolski. Wiek XVIII był jednak niestety ostatnim okresem rozwoju pięknie odnowionego opactwa, bowiem w 1836r., po 600 latach, Prusacy skasowali zakon, Cystersi opuścili klasztorne mury i nigdy już w nie nie wrócili.
Przez kolejne 100 lat teren opactwa służył pruskiemu Królewskiemu Seminarium Nauczycielskiemu.
W 1945r. Gościkowo wróciło w granice Polski. Początkowo gospodarowali nim Salezjanie, jednak od 1956r. przeznaczono go na kształcenie duchownych i obecnie mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Dziś kompleks jest pięknie odnowiony.
Poza zewnętrznym wyglądem budynków urodą wyróżnia się wnętrze przyklasztornego kościoła, stworzone przez wysokiej klasy artystów, w którym szczególnie cenne są:
1. ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP oraz
2. obraz przedstawiający akt fundacji klasztoru i bitwę pod Legnicą.

2.
Łagów - niewielka, półtoratysięczna miejscowość położona między dwoma jeziorami Pojezierza Łagowskiego, już od czasów dwudziestolecia międzywojennego jest ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym. Ze względu na malowniczość okolicy Łagów zwany jest „Perłą Ziemi Lubuskiej”.
W sezonie letnim służy zagospodarowanymi plażami, wypożyczalniami sprzętu wodnego i licznymi punktami gastronomicznymi.

Miejscowość przez większość swej historii związana była z zakonami. Pierwszym znanym jej właścicielem byli Templariusze, którzy władali Łagowem do 1300r.. Następnie, począwszy od ok. 1350r., przez 650 lat gospodarzem w Łagowie byli Joannici czyli Zakon Kawalerów Maltańskich. Dopiero kasata zakonu przez państwo pruskie w 1810r. zmieniła ten stan rzeczy i miejscowość przeszła w ręce prywatne, w których znajdowała się do zakończenia II Wojny Światowej. W 1945r., na skutek zmiany granic, Łagów znalazł się w granicach Polski, ludność niemiecką wysiedlono i w miejscowości zamieszkali Polacy.

Najciekawsze atrakcje miasteczka to:

1. zamek joannitów- zamek został wzniesiony w XIV w. i służył zakonowi przez cały okres ich pobytu w Łagowie. W swojej historii tylko raz był oblężony i zdobyty, w 1640r. przez Szwedów, podczas wojny trzydziestoletniej. Po kasacie zakonu zamek przeszedł w ręce prywatne.
Po II Wojnie Światowej Łagów znalazł się po raz pierwszy w swej historii na terenie państwa polskiego, a zamek krótko użytkowano jako centrum naukowe i artystyczne, by od lat '60 przeznaczyć je na cele hotelowo- konferencyjne. Dziś obiekt nadal służy jako hotel, znajduje się w rękach prywatnych, jest ogólnodostępny, a na 35- metrową zamkową wieżę można wejść za niewielką opłatą i stamtąd popodziwiać malowniczą panoramę Łagowskiego Parku Krajobrazowego.

2. Brama Polska i Brama Marchijska- do zamku, usytuowanego na przesmyku między jeziorami do dziś prowadzi tylko jedna droga zagrodzona z dwóch stron przez zabytkowe bramy: Polską i Marchijską.
Brama Marchijska, zwana też Niemiecką lub Berlińską, prowadząca pierwotnie w kierunku Marchii Brandenburskiej, powstała w XVI w. W XVII w. została nadbudowana i uzyskała dzisiejszy wygląd. Wyróżnia się szachulcowo (nowsza, górna część budowli)- murowaną (starszy dół bramy) konstrukcją. Dziś mieszczą się w niej pokoje gościnne.
Natomiast murowana z cegły Brama Polska, zwana też Poznańską, została zbudowana w XV w. Zamyka przesmyk od południowej strony.

3. Wiadukt kolejowy- ceglany wiadukt kolejowy został wybudowany w 1906r. nad prowadzącą do miejscowości Żelechów ul. Mostową, na potrzeby linii kolejowej łączącej Międzyrzecz i Toporów. Ma wysokość 25 m i po wejściu małymi schodkami na górę uzyskamy znakomity widok na większą część Łagowa.

4. Radiowo- Telewizyje Centrum Nadawcze w Jemiołowie- niecałe 3 km na północny zachód od Łagowa, przed miejscowością Jemiołów, znajduje się betonowa wieża o wysokości 99 m i sąsiadujący z nią maszt nadawczy o wysokości 314 m, składające się na RTCN Jemiołów. Centrum powstało w latach '60 ze składek społecznych i do dzisiaj jest główną stacją nadawczą RTV w woj. lubuskim.
Maszt jest najwyższą konstrukcją budowlaną w woj. lubuskim, 15. najwyższą w Polsce (palmę pierwszeństwa w naszym kraju wiedzie podobny maszt, 44 metry wyższy, zlokalizowany w Mysłowicach na Śląsku).

3.
Lubniewice - leżące przez wieki na pograniczu polsko- niemieckim miasto założone zostało we wczesnym średniowieczu przez ludność Słowiańską i stanowiło własność polską jako część kasztelani międzyrzeckiej. Jednak w 1296r, miejscowość zajęli Brandenburczycy i aż do 1945r. Lubniewice znajdowały się we władaniu państwa niemieckiego. Przy tym od połowy XIV w. przez sześć wieków nieprzerwanie należały do jednego rodu - von Waldow.
Dzisiaj, ze względu na położenie nad jeziorami Lubniewsko i Krajnik, miasteczko jest ośrodkiem rekreacyjno- wypoczynkowym. W 2013r. nad samą taflą jeziora powstał potężny hotel spa, który przykuwa uwagę szczególnie swą kopułą. Aż trudno uwierzyć, że budynek ten nie jest zabytkowym pałacem lecz świeżo wzniesioną budowlą.

Ponadto miasto wyróżnia się tym, że znajdują się w nim aż dwa pałace połączone parkiem.
Starszy, tzw. „Stary zamek”, zbudowany został w stylu klasycystycznym pod koniec XVIII w. dla Adolfa von Waldow. Był siedzibą rodu do początku XX w., kiedy po drugiej stronie zatoki jeziora zbudowano nową, monumentalną budowlę w stylu neorenesansowym. Pierwotny pałac od lat stoi niewykorzystany, na szczęście czynione są starania, by nie popadł w ruinę- niedawno wymieniono w nim dach i częściowo odnowiono elewację.

Nowy zamek”, połączony ze starym drewnianym mostem przecinającym zatokę, powstał w 1911r. według projektu berlińskich architektów A. Dinklage, E. Paulusa i O. Lilloe. Służył właścicielom do 1945r., kiedy zmieniono go na szkołę z internatem, a następnie ośrodek wypoczynkowy. Jednak na dzień dzisiejszy pałac stoi pusty, od wielu już lat nie jest wykorzystywany.
W 2013r. oba pałace nabyła para książęca Jan Lubomirski-Lanckoroński i Dominika Kulczyk-Lubomirska.
Może nastaną dla nich lepsze dni...

Koło pałacu zlokalizowana jest plaża miejska z pomostem


W Lubniewicach znajduje się też gotycki, XV- wieczny kościół pod wezwaniem Matki Różańcowej, z dobudowaną w 1882r. wieżą, z zachowanym XVII- i XVIII- wiecznym wyposażeniem oraz neogotycki ratusz z początku XX w., z którego wieżyczki codziennie w południe grana jest „Rota”.

4.
Pętla Boryszyńska - Międzyrzecki Rejon Umocniony jest jednym z największych zespołów podziemnych fortyfikacji na świecie. Ponieważ od niedawna jego fragmenty są udostępnione turystom, jest też jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce.
MRU składa się z 32- 35 km wybudowanych w latach 1934- 1944 podziemnych korytarzy mających służyć ochronie wschodnich granic III Rzeszy. Podzielony jest na 3 części: północną, połączoną z Wałem Pomorskim, środkową i południową. Spośród nich najmocniej ufortyfikowana jest część środkowa, której część stanowi Pętla Boryszyńska.
Pętla znajduje się w pobliżu miejscowości Boryszyn (dokładne miejsce wskażą tablice), umożliwia nam zwiedzenie podziemnych korytarzy podczas 1,5- bądź 2,5- godzinnej wycieczki z przewodnikiem. Długość odcinka podziemnej trasy turystycznej dostępnej do zwiedzania wynosi 5 km.
Trasa dostępna jest od 15 kwietnia, na okres zimowy jest zamykana ponieważ MRU jest siedliskiem dla ok. 30 tys. nietoperzy, które są chronione w ramach utworzonego w bunkrach Rezerwatu Przyrody Nietoperek.
W bunkrach przez cały rok panuje temperatura od +10 do +12 stopni Celsjusza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz