wtorek, 23 lipca 2019

KU NAJWYŻSZEMU SZCZYTOWI SZWAJCARII CHODZIESKIEJ - ZDOBYWAMY GONTYNIEC


SZWAJCARIA CHODZIESKA


Okolice Chodzieży już ponad sto lat temu uzyskały przydomek Szwajcarii Chodzieskiej. Ostatnie zlodowacenie pozostawiło tutaj, podobnie jak w okolicy Czarnkowa (patrz post SZWAJCARIA CZARNKOWSKA I ZAMEK GORAJ), bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu. Turysta odnosi wrażenie jakby za pomocą jakiejś czarodziejskiej różdżki z nizinnej Wielkopolski przeniósł się nagle na południe Polski, w Beskidy lub inne niewysokie góry.


Kulminacją Wysoczyzny Chodzieskiej jest najwyższy szczyt północnej Wielkopolski – Gontyniec.
Wprawdzie wysokość 192 m n.p.m. nie robi szczególnego wrażenia, jest ona jednak myląca. Ilość przewyższeń w drodze na szczyt sprawia, że jego „zdobycie” wcale nie jest takim spacerkiem jak mogłoby się wydawać. Wędrowca co i rusz przechodzi z kolejnej dolinki do kolejnego pagórka, nim w końcu dotrze na najwyższy punkt wzniesienia.

Trasa na Gontyniec to bez wątpienia jedna z ciekawszych tras pieszych w Wielkopolsce.


PRZED NAMI KOLEJNE ZEJŚCIE W DÓŁ, ZARAZ ZA NIM BĘDZIEMY WSPINAĆ SIĘ POD GÓRKĘ

DROGA NA SZCZYT


Do celu prowadzą dwa szlaki: czerwony i żółty, rozpoczynające się w Chodzieży.


Na zachodnich rubieżach miasta, położonych najbliżej wzniesienia, przy ul. Władysława Broniewskiego, znajduje się niewielki parking, gdzie można zostawić samochód.
Ulicą Broniewskiego dojdziemy do lasu, w który trzeba zagłębić się ok. 50 m by trafić na szeroki dukt leśny- czerwony szlak. Trasa jest dobrze oznakowana i wiedzie prosto ku górze.
Najpierw przejdziemy koło malowniczego, otoczonego lasem Jez. Strzeleckiego, by zanurzyć się w rzadkie w Wielkopolsce dąbrowy i lasy bukowe.

JEZIORO STRZELECKIE

DROGA PROWADZI PRZEZ UROKLIWE DĄBROWY I BUKOWINY

Na szczycie zastaniemy wysoką wieżę dostrzegalni pożarowej, niestety niedostępnej dla turystów, przy której przycupnęły zadaszone drewnianą wiatą ławeczki dla zdrożonych turystów. Widać także trójkątne fundamenty starej wieży triangulacyjnej, niegdyś zbudowanej dla potrzeb geodezyjnych.



UWAGI PRAKTYCZNE


Trasa w obydwie strony wynosi orientacyjnie 10- 12 km, zależnie od wybranego wariantu.

Szlak czerwony prowadzi kilkadziesiąt metrów od szczytu, nie zahaczając o niego (sic!).
Dlatego warto korzystać równocześnie z:
  1. nawigacji Google- pokaże nam nasze obecne położenie, a po wpisaniu hasła „Gontyniec” zaprowadzi niemal na szczyt.
    UWAGA! Aplikacja błędnie wskazuje niewłaściwe miejsce jako szczyt (myli się o 100- 200 m.)
  2. Dlatego warto równocześnie korzystać z internetowej turystycznej mapy gminy: strona turystykawgminie.pl to dokładna mapa terenu, z której warto skorzystać by szczęśliwie dotrzeć pod wieżę pożarową wieńczącą szczyt naszej góry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz