sobota, 19 stycznia 2019

GDY GROZI ZAGŁADA – W ZIMNOWOJENNYM SCHRONIE PRZECIWATOMOWYM DLA WŁADZ MIASTA POZNANIA


Imperialiści atakują! I to od razu bombą atomową! Stonka to już im za mało...

Co robią władze Poznania z prezydentem miasta na czele?

Jadą wszyscy na ul. Słupską 62 (dzielnica Krzyżowniki), gdzie od przełomu lat '50 i '60 pod niepozorną willą, wyglądającą jak wszystkie inne wokół, znajduje się specjalnie zbudowany dla nich Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania.

SALA KONFERENCYJNA


Tutaj, korzystając z centrali telefonicznej, map miasta, radia, organizują obronę cywilną by powstrzymać chaos po katastrofie.
Na powierzchni 500 m2 mają do dyspozycji biura, salę konferencyjną, łazienkę, a na prezydenta czeka nawet... wersalka. Prądu dostarczają zlokalizowane w bunkrze agregaty, a wentylowane i filtrowane powietrze chroni przed napromieniowaniem.

CENTRALA TELEFONICZNA

PRZEŁĄCZNICA TELEFONICZNA

Całe szczęście, że nigdy nie było potrzeby skorzystania z tego przybytku...bo najprawdopodobniej by nie zadziałał.
Według ekspertów schron położony jest zbyt płytko, ściany są zbyt cienkie, nie ma w nim kuchni ani nie zmagazynowano solidnych zapasów żywności.

Mimo to aż do 2000 r. obiekt był utajniony, a oficjalnie wiadomość o jego istnieniu została podana dopiero w 2010.


Dzisiaj, ze względu na swoje unikatowe przeznaczenie i zachowane oryginalne wyposażenie z czasów PRL, stanowi niewątpliwie ciekawą atrakcję turystyczną. Meble, aparatura łącznościowa, agregaty, wyposażenie łazienki – wszystko pamięta czasy zimnej wojny.

Na górze, w willi, udostępniony jest parter, na którym znajduje się wystawa plakatów z epoki. Stylówka propagandowa z czasów PRL nie może nie wzbudzić uśmiechu na twarzy.


Obiektem opiekuje się Wielkopolskie MuzeumNiepodległości, które udostępnia go zwiedzającym w każdą ostatnią sobotę miesiąca, a grupom zorganizowanym w każdy trzeci czwartek miesiąca (po uprzedniej rezerwacji).

Ponieważ zwiedzanie bunkra odbywa się bez przewodnika, warto pracownika muzeum zapytać o interesujące nas zagadnienia.

Czas zwiedzania 30- 60 min.

Źródła:
pl.wikipedia.org


1 komentarz: