niedziela, 30 sierpnia 2015

SZWAJCARIA CZARNKOWSKA I ZAMEK GORAJ

Wielkopolska to teren zdecydowanie nizinny. W przeważającej większości płaski jak stół, lekko pofalowany, ewentualnie nieco pagórkowaty. Miejsc o bardziej urozmaiconej rzeźbie terenu jest jak na lekarstwo. 
Na szczęście znalazło się kilka rodzynek w tym wielkopolskim cieście. To tereny, gdzie plejstoceński lodowiec zostawił po sobie wyraźny ślad i pośród płaskiego krajobrazu wystają dzisiaj pasma wzgórz. 

Jednym z tych niewielu miejsc jest położony nieopodal Czarnkowa, kilkukilometrowy odcinek wysoczyzny morenowej, górujący nad idealnie płaściutką doliną Noteci, a nazywany "Szwajcarią Czarnkowską".



Przyzwyczajonych do równin mieszkańców Wielkopolski zaskakuje on swoim górzystym, kojarzącym się z Beskidami, charakterem. Spore, wynoszące kilkadziesiąt metrów różnice wysokości, z dość stromymi podejściami i bukowe lasy porastające owe wzgórza sprawiają, że turysta czuje się jak magicznie przeniesiony do południowej Polski. 

SZWAJCARIA CZARNKOWSKA TO OBSZAR LEŻĄCY POMIĘDZY DOLINĄ NOTECI NA PÓŁNOCY, CZARNKOWEM NA WSCHODZIE, GORAJEM NA POŁUDNIU A CISZKOWEM NA ZACHODZIE


WYCIECZKA PO SZWAJCARII CZARNKOWSKIEJ - UWAGI PRAKTYCZNE


Niestety niewiele jest szlaków turystycznych umożliwiających eksplorację tych arcyciekawych terenów. Wyjątkiem jest 9-kilometrowy, wychodzący z Czarnkowa szlak niebieski, który wzniesieniami prowadzi do zamku Goraj. Dokładny jego przebieg znajdziecie Państwo TUTAJ.



Ze względu na trudności ze znalezieniem oznakowanych szlaków turystycznych zachęcam do samodzielnego zwiedzania tych pięknych terenów. Samochód można pozostawić przy zamku Goraj lub na parkingu przy leśniczówce Leśnictwa Goraj (adres: 64-700 Zamek- Goraj 6a; zjazd z szosy przez mostek nad torami kolejowymi). 


Przy leśniczówce znajduje się wybieg z dzikami. Można tam z bliska popatrzeć na dorosłe zwierzęta i ganiające się między nimi warchlaki.



Jedna  uwaga: ze względów krajobrazowych nie polecam głównej drogi leśnej (oznaczonej w terenie jako Droga nr 1) prowadzącej od w/wym mostka, wzdłuż osi lasu aż do miejscowości Ciszkowo. Szutrówka ma służyć głównie leśnikom i pojazdom leśnictwa - wiedzie płaską trasą i nie pozwala na poznanie uroków tych terenów. 

WIDOK Z JEDNEGO ZE WZNIESIEŃ NA POBLISKĄ WIEŚ GORAJ

Znacznie ciekawiej obudzić w sobie nieco duszę trampa i zagłębić się w dzikie, leśne ścieżki. Nawet jeśli chwilowo stracimy orientację w terenie to obszar jest stosunkowo niewielki, zawsze w ciągu maks. 40 minut dojdziemy do cywilizacji. W końcu do odważnych świat należy, a górskie klimaty w równinnej Wielkopolsce to nielada rarytas.



ZAMEK W GORAJU


Położony w samym sercu wysoczyzny, neorenesansowy zamek Hochbergów jest bez wątpienia wisienką na tym "szwajcarskim" torcie. Powstał w latach 1910- 1911 wg projektu samego właściciela, Wilhelma Bolka von Hochberga, który wzorował się na warowni Varenholz stojącej w Westfalii.
Ród Hochbergów był w tym czasie jednym z najbogatszych w Niemczech. Ojciec Bolka, po którym odziedziczył on Goraj- Jan Henryk XV- przyjął tytuł książęcy rzeszy, posiadał miasto Pszczynę (niedaleko Bielsko- Białej), słynny Zamek Książ pod Wałbrzychem, 40 tys. ha ziemi, 6 kopalń i browar w Tychach.
Dobra jego syna w okolicach Czarnkowa to "tylko" 11,5 tys. ha.



Zamek należał do Hochbergów do 1945 r., kiedy to roodzina opuściła swój majątek uciekając przed zbliżającą się armią radziecką. 
Budowniczy zamku, hrabia Wilhelm Bolek zmarł w 1934 na atak serca i został pochowany obok swojej siedziby (jego grób znajduje się przy niebieskim szlaku turystycznym).

JEDNA Z BOCZNYCH ELEWACJI ZAMKU

Po wojnie w zamku utworzono Technikum Leśne, a po wybudowaniu w sąsiedztwie dawnej rezydencji nowego budynku szkoły- przeznaczono go na internat dla uczniów.
Zabytkowe budynki do dzisiaj służą kolejnym pokoleniom młodych adeptów leśnictwa.

Obok zamku szczególnie efektownie prezentuje się budynek Masztalerni, w którym niegdyś znajdowała się ujeżdżalnia koni i mieszkania pracowników, a dziś służy jako sala gimnastyczna. 



INNE ATRAKCJE


Linia Kolejowa

Wzdłuż drogi prowadzącej do zamku przebiega przecinająca Szwajcarię Czarnkowską stara linia kolejowa, prowadząca poprzez stację Bzowo Goraj do Czarnkowa. Pomimo, że brak na niej regularnych połączeń, linia jest cały czas utrzymywana, ponieważ korzysta z niej producent drewnianych elementów budowlanych z Czarnkowa.




Lubasz

Zaledwie 2,5 km od wsi Goraj leży natomiast miejscowość Lubasz, w której znajduje się kilka ciekawych miejsc.


1. Barokowy kościół pw. Narodzenia NMP 

Świątynia powstała w połowie XVIII w. z fundacji właściciela pobliskiego pałacu, wojewody kaliskiego Maksymiliana Miaskowskiego.

Źródło: www.sanktuariumlubasz.pl

Kościół jest jednym z bardziej efektownych w Wielkopolsce, zarówno ze względu na zewnętrzną elewację, jak i bogate wnętrze, a szczególnie wspaniałe polichromie namalowane w latach 30-tych XX w. przez późniejszego profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie- Wacława Taranczewskiego.
W kościele znajduje się uważany za cudowny, XVI- wieczny obraz Matki Bożej z dzieciątkiem.

Źródło: www.sanktuariumlubasz.pl

Obok świątyni uwagę zwraca natomiast neogotycka dzwonnica z XIX w.
Źródło: www.tony1974.bikestats.pl


2. Pałac Szułdrzyńskich

Przy dzisiejszej ul. Wiejskiej już w 1546 rodzina Gorajskich, która w XVI i XVII w. była tu gospodarzem, postawiła pierwszą, drewnianą rezydencję. 
Przetrwała ona 200 lat, do 1756 roku, kiedy wyżej wspomniany Wojciech Miaskowski, wojewoda kaliski, zbudował w miejscu starej budowli barokową rezydencję

Źródło: www.wikimapia.org

W pierwszej połowie XIX w. włości zakupili Szułdrzyńscy, którzy byli gospodarzami pałacu aż do wybuchu II Wojny Światowej. 
Oni też byli autorami dwóch przebudów budynku - w pierwszej połowie XIX w. i w 1911 r. Prace budowlane nadały mu bardziej klasycystyczny wygląd
Efekt tych działań możemy dzisiaj podziwiać w postaci dworu, wyróżniającego się przede wszystkim podcieniami podtrzymywanymi przez 10 toskańskich kolumn.


3. Jezioro Lubaskie (Jezioro Duże w Lubaszu) z kąpieliskiem

Akwen z plażą i pomostem latem zachęca do urozmaicenia wycieczki i skorzystania z uroków zabawy w wodzie.

Źródła:
www.szlak-notecki.pl
www.regionwielkopolska.pl
www.czaswlas.pl
www.polskiezabytki.pl
pl.wikipedia.org

2 komentarze:

  1. Mogliby tam sensownie wyznakować szlaki dojściowe z Czarnkowa do Goraja. Na wielu odcinkach znaki znikają i szczegółowy przebieg obu tras był dla mnie zagadką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń