środa, 15 lutego 2017

W WIELKOPOLSKIM PARKU NARODOWYM - KU WYSPIE ZAMKOWEJ


Długość trasy pieszej: ok. 10 km

Niewątpliwie bardzo ciekawą propozycją spacerową w okolicach Poznania jest urozmaicona krajobrazowo trasa wiodąca spod siedziby dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego, wzdłuż brzegów J. Góreckiego, do zbudowanych na Wyspie Zamkowej ruin XIX- wiecznego zameczku Klaudyny Potockiej.

Źródło: www.pl.geoview.info                           SIEDZIBA DYREKCJI WIELKOPOLSKIEGO PARKU NARODOWEGO





Na miejsce dojedziemy tzw. „Greiserówką”- drogą z płyt betonowych zbudowaną podczas II Wojny Światowej. Droga ta, odbijająca w Komornikach (koło Green Hotelu, przy znaku "Puszczykowo 12") od Drogi Krajowej nr 5, powstała w technologii lanych na miejscu płyt betonowych, tej samej, którą zbudowano wszystkie autostrady III Rzeszy. 
Prowadziła ona do pałacu Arthura Greislera, nazistowskiego namiestnika w Kraju Warty, w którym mieści się dziś siedziba dyrekcji Parku oraz Muzeum Przyrodnicze.

 
Wielopolski Park Narodowy powstał jako jeden z pierwszych parków w Polsce, w 1957 r. Założono go w celu ochrony unikatowej, pagórkowatej, usianej jeziorami polodowcowej rzeźby terenu. Poza tym na niewielkim obszarze nieco ponad 7.500 ha znajduje się 85% gatunków roślin występujących w Wielkopolsce i ponad połowa wszystkich gatunków ptaków znanych w naszym kraju.

  
Szlakiem czerwonym, wzdłuż jeziora, dojdziemy do zameczku na wyspie.

Neogotycki zameczek zbudował w latach ’30 XIX wieku Tytus Działyński, budowniczy zamku w Kórniku. Wzniósł on zamek jako prezent ślubny dla swojej siostry Klaudyny, która żeniła się z Bernardem Potockim.
Zamek służył jednak młodym raptem kilka lat, bowiem w 1830 r. wybuchło Powstanie Listopadowe, właściciele wyjechali do Warszawy i nigdy już nie powrócili.
Pełni zniszczeń dokonano w 1848 r., podczas Wiosny Ludów, gdy zamek został zniszczony ostrzałem artyleryjskim. Prusacy sądzili, że jego mury służą za siedzibę powstańczą.

Dzisiaj Wyspa Zamkowa, część rezerwatu ścisłego, to niekwestionowane królestwo ptaków, które zamieszkują na niej w ogromnych ilościach.

 
Źródło: www.polskaniezwykla.pl

Źródła:
Wielkopolska przewodnik, Anna Plenzler Piotr Skórnicki, BOSZ, Olszanica 2008
pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz