czwartek, 28 kwietnia 2016

LESZNO - MIASTO WIELU KULTUR; TRASA TURYSTYCZNA PO MIEŚCIE

65- tysięczne dziś Leszno jest wyjątkowe na wielkopolskiej mapie turystycznej ze względu na swe piękne, barokowe budowle oraz dzięki zabytkom związanym z wielonarodową i wielowyznaniową historią miasta.

W Lesznie, w centrum miasta, znajdują się:

  1. największa synagoga żydowska w Wielkopolsce,

  2. najbardziej okazały kościół poprotestancki w Wielkopolsce,

  3. największy kościół zbudowany przez ruch religijny Braci Czeskich w Polsce,

  4. drugi najładniejszy, po poznańskim, ratusz miejski w Wielkopolsce.


    Jeżeli interesują Państwa inne ciekawe miejsca w okolicach Leszna zapraszam do mojego artykułu TRASA 12.
     

STANISŁAW I LESZCZYŃSKI, KRÓL POLSKI W LATACH 1705- 1709  I 1733-1736

Leszno zostało lokowane w połowie XVI w. przez starostę przemęckiego Rafała Leszczyńskiego w miejscu istniejącej już osady (ród Leszczyńskich wywodzi swoje nazwisko od nazwy tej miejscowości).
W niecałe 100 lat później przeżywało swoje złote ćwierćwiecze (lata 1630- 1656). Ze względu na otwartość właścicieli- potężnego już wtedy rodu Leszczyńskich, miasto było istnym tyglem narodowościowym: obok siebie mieszkali uchodźcy religijni z Czech i Śląska, Włosi, Szkoci, Grecy, Węgrzy, Polacy i Żydzi, a w Lesznie współżyły ze sobą 4 wyznania: bracia czescy, luteranizm, katolicyzm i judaizm. 
Owe „multi kulti” trwało aż do rozbiorów Polski i jego bardzo wyraźny ślad pozostał do dzisiaj w architekturze miasta stanowiąc o jego oryginalności na turystycznej mapie Wielkopolski.

Spacer skróconą trasą turystyczną „Śladami króla Stanisława Leszczyńskiego”.


W mieście stworzono bardzo ciekawą trasę turystyczną „Śladami króla Stanisława Leszczyńskiego”, na której znajduje się 13 najciekawszych zabytków zlokalizowanych w starej części miasta. Trasa, wraz z powrotem do punktu startowego, ma ok. 3 km długości.



Gorąco zachęcam do przejścia całej trasy, przedstawiam jednak, jako alternatywę, skróconą wersję trasy, wiodącą jedynie po, moim zdaniem, najatrakcyjniejszych turystycznie punktach. Trasa ma razem z powrotem do punktu początkowego niecałe 2 km długości.
Poszczególne punkty wycieczki są znakomicie opisane na tablicach informacyjnych rozmieszczonych na trasie, dlatego poniżej zamieszczam tylko ich podstawowy opis dający pogląd na to, co Państwa na niej czeka.

Trasa, zarówno pełna jak i skrócona, zaczyna się przy pałacu Sułkowskich na placu Tadeusza Kosciuszki 4.


  • pałac Sułkowskich 

    W 1738r. Stanisław Leszczyński sprzedał Leszno bardzo dobrze usytuowanemu na dworze generałowi Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu, przyjacielowi króla Augusta III, być może nieślubnemu synowi króla Augusta II Mocnego. Sułkowski przebudował gruntownie wcześniejszy, renesansowy pałac nadając mu barokowy charakter. W tym kształcie podziwiamy go dzisiaj.
Źródło: www.fluidi.pl
  • Nowa synagoga

    Największa i najprawdopodobniej najstarsza synagoga żydowska w Wielkopolsce.
Źródło: www.panoramio.com
  • Rynek 

    Większość budynków z drugiej połowy XIX w. i początku XX w., najstarsza jest kamienica podcieniowa nr 29, najprawdopodobniej z 1634r.

Pośrodku rynku stoi ratusz w stylu barokowo- klasycystycznym, uważany za jeden z najładniejszych w kraju i za najładniejszy, po poznańskim, ratusz w Wielkopolsce.

Źródło: www.oczekujac.pl
  • Kościół św. Mikołaja

    Barokowy kościół z początku XVIII w. to jednocześnie mauzoleum rodu Leszczyńskich. Kościół jest ciekawy ze względu na bardzo bogate wnętrze.
    Szczególnie warte zobaczenia są: 1. ołtarz główny i ołtarze boczne, 2. niezwykle bogato rzeźbiona, drewniana ambona i 3. bogate nagrobki fundatorów kościoła, braci Leszczyńskich: Rafała - wojewody poznańskiego, ojca króla Stanisława, oraz Bogusława -biskupa łuckiego.
Źródło: www.mapy.eholiday.pl
  • Kościół św. Krzyża

    Dawny kościół luterański, zbudowany na początku XVIII w. Najbardziej okazały przykład luterańskiego budownictwa sakralnego w Wielkopolsce.
www.wolsztyn.blogspot.com
Przy kościele w połowie XX w. utworzono lapidarium rzeźby nagrobnej: ze likwidowanych cmentarzy protestanckich przeniesiono płyty nagrobne znaczących, zamożnych postaci, np. Hartmanna- nauczyciela króla Stanisława Leszczyńskiego, i umieszczono w jednym miejscu. Nagrobki pochodzą z XVIII i XIX w.

Źródło: www.eksploratorzy.com.pl
Kościół znajduje się przy Pl. Jana Metziga. Plac otaczają bardzo ładne kamienice i stuletni budynek szkoły, a pośrodku stoi potężny, niemal 400- letni dąb „Bolek” (jego średnica korony to ponad 35 m!).

Źródło: www.lajt.onet.pl
W drodze powrotnej, zmierzając w kierunku rynku, przejdą Państwo ul. Słowiańską- miejskim deptakiem zabudowanym reprezentacyjnymi kamienicami.

Źródło: www.polskaniezwykla.pl                                        BUDYNEK URZĘDU POCZTY PRZY UL. SŁOWIAŃSKIEJ 26

Źródła:
Wielkopolska przewodnik, Anna Plenzler Piotr Skórnicki, BOSZ, Olszanica 2008
pl.wikipedia.org


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz