Długość: 86 km
Trasa wiedzie przez tereny wielowiekowego pogranicza Polsko- Niemieckiego.
Nic więc dziwnego, że zobaczymy na niej zarówno pozostałości twierdzy obronnej
w Drezdenku jak i niemal kompletne średniowieczne mury obronne miasta wokół
Strzelec Krajeńskich- jedyne takie w Wielkopolsce i jej najbliższych okolicach.
Poza tym duża część drogi wiedzie wzdłuż doliny Noteci co pozwoli nam
podziwiać jej rozległą panoramę. Na koniec wycieczki zajrzymy do kompleksu
parkowo- pałacowego w Mierzęcinie - bodajże najlepiej przygotowanego
turystycznie, ogólnodostępnego obiektu tego typu w naszej części Polski, gdzie
poza podziwianiem zadbanych, historycznych budowli możemy przyjemnie spędzić
czas na wolnym powietrzu korzystając ze stworzonych nam możliwości, takich jak
park z ogrodem japońskim, winiarnia czy też relaks na leżakach rozłożonych na
parkowej trawce.
Źródło: www.magazynwino.pl |
UWAGA! Na końcu postu znajduje się tekst zwarty, bez zdjęć, z przeznaczeniem do wydruku i wykorzystania podczas wycieczki :)
1. Wieleń
Miasto powstało ze względu na swe strategiczne położenie na przeprawie
przez Noteć. Jest rdzennie polskie, pozostawało w granicach naszego kraju aż do
I rozbioru, kiedy to przeszło we władanie Prus.
Po I Wojnie Światowej, w wyniku Traktatu Wersalskiego, na Noteci ustanowiona została granica polsko- niemiecka i miasto wróciło do Rzeczpospolitej jako miasto przygraniczne.
Po niemieckiej stronie mostu powstało w tym czasie osiedle mieszkalne Wieleń Północny. Po II Wojnie i zmianie granic przez wiele lat Wieleń Północny był siedzibą osobnej gminy. Dziś należy do miasta, jednak jeśli ktoś zechce przejechać całe miasto z południa na północ, wyraźnie zobaczy jego dwubiegunowy kształt.
Po I Wojnie Światowej, w wyniku Traktatu Wersalskiego, na Noteci ustanowiona została granica polsko- niemiecka i miasto wróciło do Rzeczpospolitej jako miasto przygraniczne.
Po niemieckiej stronie mostu powstało w tym czasie osiedle mieszkalne Wieleń Północny. Po II Wojnie i zmianie granic przez wiele lat Wieleń Północny był siedzibą osobnej gminy. Dziś należy do miasta, jednak jeśli ktoś zechce przejechać całe miasto z południa na północ, wyraźnie zobaczy jego dwubiegunowy kształt.
1. Dom Pomocy Społecznej
W Wieleniu znajduje się mieszczący 400 pensjonariuszy, największy w Wielkopolsce i jeden z największych w Polsce dom opieki społecznej. Przebywają w nim osoby niepełnosprawne fizycznie i psychicznie. Dom znajduje się w dużym, zadbanym kompleksie kilku budynków powstałych od XVIII w. do czasów współczesnych. Od 1933r. opiekują się nim Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi.2. Pałac Sapiehów
Na północnym brzegu Noteci, najprawdopodobniej w miejscu średniowiecznego zamku, znajduje się XVIII- wieczny, barokowy pałac powstały dla Piotra Sapiehy, wojewody smoleńskiego (Smoleńsk należał wówczas do państwa polskiego) i jego żony- Joanny z Sułkowskich. Architektem pałacu był Karol Martin Frantz, nadworny architekt Sułkowskich.Pałac wzorowany był na rodzinnym domu Joanny- pałacu w Rydzynie koło Leszna. W założeniu miał się składać z 4 skrzydeł z wewnętrznym dziedzińcem pośrodku. Zdołano zbudować 2 skrzydła, 2 pozostałe zbudowano częściowo i już w XVIII w. je rozebrano.
Podczas zaborów właścicielem został dygnitarz dworu pruskiego, Fryderyk von Blankensee, a w połowie wieku ród Schulenbergów.
Podczas II Wojny Światowej pałac został spalony. W latach '60 odbudowano jedno jego skrzydło w stanie surowym i tak pozostaje do dzisiaj- pałac jest nieukończoną budową. Budynek otacza XVIII- wieczny park, zaprojektowany jeszcze przez Piotra Sapiehę.
3. Cmentarz i mauzoleum rodzin Blankensee i Schulenberg
W pierwszej połowie XIX w. ewangelicka rodzina Blankensee w części parku przy należącym do niej pałacu wydzieliła prywatny cmentarz. Cmentarz zlokalizowano przy drodze z Wielenia do Krzyża.Pierwszy pochówek miał miejsce w 1818r. Następnie byli tam chowani kolejni członkowie rodziny, a później członkowie rodziny Schulenbergów, do których od połowy wieku należał pałac i park wraz z nekropolią.
Pod koniec XIX w. Schulenbergowie postawili neogotycką ceglano- kamienną kaplicę, mauzoleum rodziny.
Cmentarz, mimo iż wpisany do rejestru zabytku, pozostaje niestety zaniedbany, jednak otacza go pewna aura tajemniczości i klimat minionej epoki.
Aby kontynuować wycieczkę musimy cofnąć
się na drogę wojewódzką nr 181 prowadzącą z Czarnkowa do Drezdenka.
Jadąc z Wielenia do Drezdenka drogą
wojewódzką nr 181 przejeżdżać będziemy przez półtoratysięczną wieś Drawsko, w
której uwagę zwraca szczególnie eklektyczny budynek z przełomu XIX i XX w., w
którym znajduje się siedziba władz gminy.
2. Drezdenko
Gród założony został na przeprawie przez Noteć w czasach pierwszych
Piastów, w celu obrony granic państwa. Z czasem urósł do rangi kasztelanii. W
swej niemal tysiącletniej historii, ze względu na swoje przygraniczne
położenie, Drezdenko należało raz do Polski, raz do Niemców, przez jakiś czas
do Krzyżaków, a nawet, przez 10 lat, znajdowało się pod okupacją Szwedów.
W 1945r. Drezdenko ostatecznie trafiło do państwa polskiego, wysiedlono ludność niemiecką i przesiedlono do miasta Polaków. Dziś Drezdenko ma ok. 11 tys. mieszkańców i spośród miast Wielkopolski wyróżnia się swymi atrakcjami. Dlatego też zapraszam na spacer po mieście.
Samochód najlepiej zostawić na parkingu
przy markecie Netto, przy ul. Kościuszki 22.
1. Stara Noteć
Rzeczka jest sztucznym przekopem wykonanym w XV w. przez Krzyżaków. Kiedy komisja rozjemcza, mająca rozstrzygnąć spór pomiędzy Polską a Krzyżakami, przyznała tereny po lewej stronie Noteci, a więc i Drezdenko, stronie polskiej, Krzyżacy skierowali część biegu rzeki owym przekopem, ogłosili, że miasto należy do nich i je zagarnęli. 500 lat później ich dzieło jest nadal widoczne.
- Budynek Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej
Budynek został wybudowany na początku XVII w. wewnątrz murów twierdzy jako zbrojownia, obok budynków koszar i magazynów. I jako jedyny z nich przetrwał do czasów dzisiejszych.
Pierwotnie był parterowy, jednak po likwidacji twierdzy w połowie XVIII w. i wykupieniu przez osoby prywatne, dobudowano piętro w konstrukcji ryglowej i zaadoptowano go na spichlerz. Funkcje magazynowe spełniał do lat '70 XX w. Wtedy przejęła go gmina i utworzyła muzeum.
Spichlerz jest najprawdopodobniej najstarszym budynkiem w Drezdenku.
- Twierdza Drezdenecka
Twierdza została zaprojektowana na pocz. XVII w. przez holenderskiego inżyniera wojskowego, Mikołaja de Kampa, dla ochrony granic panującej tu wtedy Marchii Brandenburskiej. W obrysie miała kształt gwiaździsty, z narożnymi bastionami.TWIERDZA W DREZDENKU W XVII W.
W połowie XVII w. twierdza na 10 lat przeszła pod panowanie szwedzkie (czasy Potopu), w sto lat później, podczas wojny siedmioletniej, zdobyły ją i częściowo zniszczyły wojska rosyjskie.
Po wymarszu Moskali, w połowie XVIII w., ze względu na szybko zmieniającą się technikę wojskową uznano, że nie spełnia już swojej funkcji i po 150 latach istnienia, na rozkaz króla pruskiego Fryderyka II została rozebrana.
OGRÓD NA TYŁACH PAŁACU, ZA OGRODEM WIDAĆ WZNIESIENIE- POZOSTAŁOŚCI WAŁÓW TWIERDZY
3. Pl. Wileński
Jest to dawny rynek tzw. Nowego Miasta, lokowanego w XVIII w. po wschodniej stronie tzw. Starego Miasta, założonego w średniowieczu.
Po tzw. wojnie siedmioletniej mocno zniszczone stare miasto nie było w stanie sprostać funkcjom administracyjno- handlowym, jakich od niego oczekiwano. Dlatego pomiędzy starym miastem a twierdzą wytyczono nowy rynek i układ prostopadle przecinających się ulic.
Do 1945r. wokół rynku mieszkali najbogatsi mieszkańcy miasta, a w istniejących przy nim zajazdach nocowali przejazdem m.in. król pruski Fryderyk Wilhelm III, napoleoński marszałek- książę de Montebello i caryca Maria Fiodorowna.
Wokół rynku dominuje dwukondygnacyjna zabudowa z wysokimi, dwu- i czterospadowymi dachami. Spośród budynków wyróżnia się zwłaszcza okazały budynek w konstrukcji szachulcowej, w którym dziś mieści się market.
Źródło: meg68.blogspot.com
Przy narożniku rynku, przy ul. Warszawskiej, łączącej stary rynek z nowym rynkiem, w trzech zaadoptowanych kamienicach, od początku XX w. mieści się siedziba władz miasta.
Źródło: www.echogorzowa.pl JEDNA Z KAMIENIC STANOWIĄCYCH SIEDZIBĘ WŁADZ MIASTA
4. Stary Rynek
Rynek tzw. Starego Miasta, zbudowany przy średniowiecznym trakcie ze Szczecina do Poznania, i dalej aż do Kijowa (przebiegał wzdłuż dzisiejszej ul. Kościuszki- prowadzi przez rynek), przez wieki funkcjonował jako główny plac targowy. Najciekawszym budynkiem jest dawny, neorenesansowy ratusz z drugiej połowy XIX w. Funkcję ratusza spełniał do 1900r., kiedy władze miasta przeniosły się do zaadaptowanych kamienic przy ul. Warszawskiej. W budynku funkcjonował sąd. Dziś budowla należy do Starostwa Powiatowego.
Źródło: www.bip.wrota.lubuskie.pl
5. Kościół pw. Przemienienia Pańskiego
Neogotycka świątynia powstała w 1902 r. na potrzeby miejscowej ludności protestanckiej. W 1945r., po zmianie struktury narodowościowej miasta, została poświęcona jako kościół katolicki. Jest najwyższą budowlą Drezdenka. 78- metrowa wieża czyni kościół najwyższym obiektem sakralnym woj. Lubuskiego.Warto zwrócić uwagę na ozdobne elementy z cegły klinkierowej, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz kościoła, oraz na wyposażenie (np. organy), które w przeważającej mierze zachowało się pierwotne, z 1902 r.
Źródło: www.kanonicy.pl |
Żródło: www.commons.wikimedia.org NAPRZECIWKO KOŚCIOŁA UWAGĘ ZWRACA STULETNI GMACH SZKOŁY |
6. Park Kultur Świata
Wracając w kierunku parkingu przechodzimy przez zrewitalizowany w 2012r. ogród jordanowski. W ogrodzie postawiono miniatury 6 znanych na świecie budowli, takich jak wieża Eiffela czy opera w Sydney, oraz duży plac zabaw dla dzieci. Skrajem parku płynie Stara Noteć.Na rzece jest wyspa, na którą prowadzi mostek. Znajduje się na niej 5 potężnych, pomnikowych wierzb płaczących.
Źródło: www.wrotalubuskie.eu |
POZA TRASĄ- UL. ŁĄKOWA, BRUKOWANA ULICA I ZWARTA ZABUDOWA ZABYTKOWYCH DOMÓW |
3. Strzelce Krajeńskie
Miasto zostało założone w XIII w. przez margrabiego brandenburskiego, w miejscu wcześniej istniejącej osady.
Położone było na szlaku handlowym wiodącym z terenów państwa niemieckiego do
Królewca, między dwoma jeziorami, na terenie łatwym do obrony. Z wyjątkiem 52
lat w 1 połowie XV w., kiedy miasto należało do Krzyżaków (1402- 1454), od
początku istnienia aż do 1945r. znajdowało się na terenach niemieckich.
Niestety w 1945r. miasto zostało mocno zniszczone i dziś w sąsiedztwie zabytkowych budynków możemy podziwiać niewspółgrające z otoczeniem bloki.
Największą atrakcją Strzelec jest zdecydowanie jeden z największych w
Polsce zespół średniowiecznych murów obronnych. Składa się na niego 1640 metrów
muru o wys. 3-8 m, Brama Młyńska, Baszta Czarownic i 36 półotwartych tzw. baszt
łupinowych. Obwarowania mają kształt koła o promieniu 500 m.
Źródło: www.polskiemiasta.tv STRZELCE KRAJ. Z LOTU PTAKA- WIDOCZNE MURY MIEJSKIE |
Żródło: www.commons.wikimedia.org |
Największą budowlą jest Brama Młyńska, zwana też Drezdenkowską. Została
wzniesiona w XV w. w stylu gotyckim, na końcu ul. Młyńskiej. Posiada 4
kondygnacje i zamknięty ostrym łukiem przejazd. Dziś jej wnętrza służą szkole
muzycznej, znajduje się przy ul. Wojska Polskiego.
Źródło: www.commons.wikimedia.org |
Drugim wyróżniającym się elementem systemu obronnego jest XIV- wieczna
Baszta Więzienna. Baszta jest 3- kondygnacyjną budowlą, częściowo kamienną,
częściowo ceglaną, na planie spłaszczonego koła, zwieńczoną spiczastym,
ceglanym hełmem. Przylega do niej Nowa Brama. Obecnie nie jest używana.
Znajduje się przy ul. Nowa Brama.
Źródło: www.trail.pl |
4. Pałac w Mierzęcinie
Neogotycki pałac został zbudowany w połowie XIX w. dla Roberta
Friedricha von Waldow. Rodzina von Waldow była właścicielem majątku od 1830r.
do 1945r. Na początku XX w. koło pałacu powstał folwark z gorzelnią.
Kompleksowi udało się przetrwać okres wojny w stanie niemal nienaruszonym i po jej zakończeniu mógł z powodzeniem służyć do celów mieszkalnych. Dlatego do końca lat '50 wykorzystano go jako dom dziecka. W 1959 r. w Mierzęcinie powstał PGR i to jemu została przekazana nieruchomość.
Kompleksowi udało się przetrwać okres wojny w stanie niemal nienaruszonym i po jej zakończeniu mógł z powodzeniem służyć do celów mieszkalnych. Dlatego do końca lat '50 wykorzystano go jako dom dziecka. W 1959 r. w Mierzęcinie powstał PGR i to jemu została przekazana nieruchomość.
Od 1998r. właścicielem jest podpoznańska firma, która przywróciła kompleksowi blask i stworzyła wspaniałe miejsce do rekreacji. Dzisiaj na terenie kompleksu znajdują: pałac służący jako hotel i spa, centrum konferencyjne, restauracja, stajnie z końmi, trzecia największa w Polsce winnica oraz zadbany park wraz z ogrodem japońskim i terenami rekreacyjnymi do gier i zabaw.
pl.wikipedia.org
TEKST DO WYDRUKU
Długość: 86 km
Trasa wiedzie przez tereny wielowiekowego pogranicza Polsko- Niemieckiego.
Nic więc dziwnego, że zobaczymy na niej zarówno pozostałości twierdzy obronnej
w Drezdenku jak i niemal kompletne średniowieczne mury obronne miasta wokół
Strzelec Krajeńskich- jedyne takie w Wielkopolsce i jej najbliższych okolicach.
Poza tym duża część drogi wiedzie wzdłuż doliny Noteci co pozwoli nam
podziwiać jej rozległą panoramę. Na koniec wycieczki zajrzymy do kompleksu
parkowo- pałacowego w Mierzęcinie- bodajże najlepiej przygotowanego
turystycznie, ogólnodostępnego obiektu tego typu w naszej części Polski, gdzie
poza podziwianiem zadbanych, historycznych budowli możemy przyjemnie spędzić
czas na wolnym powietrzu korzystając ze stworzonych nam możliwości, takich jak
park z ogrodem japońskim, winiarnia czy też relaks na leżakach rozłożonych na
parkowej trawce.
1.
Wieleń – miasto powstało ze względu na swe strategiczne położenie na przeprawie
przez Noteć. Jest rdzennie polskie, pozostawało w granicach naszego kraju aż do
I rozbioru, kiedy to przeszło we władanie Prus. Po I Wojnie Światowej, w wyniku
Traktatu Wersalskiego, na Noteci ustanowiona została granica polsko- niemiecka
i miasto wróciło do Rzeczpospolitej jako miasto przygraniczne. Po niemieckiej
stronie mostu powstało w tym czasie osiedle mieszkalne Wieleń Północny. Po II
Wojnie i zmianie granic przez wiele lat Wieleń Północny był siedzibą osobnej
gminy. Dziś należy do miasta, jednak jeśli ktoś zechce przejechać całe miasto z
południa na północ, wyraźnie zobaczy jego dwubiegunowy kształt.
1. Dom Pomocy Społecznej – w Wieleniu znajduje
się mieszczący 400 pensjonariuszy, największy w Wielkopolsce i jeden z
największych w Polsce dom opieki społecznej. Przebywają w nim osoby
niepełnosprawne fizycznie i psychicznie. Dom znajduje się w dużym, zadbanym
kompleksie kilku budynków powstałych od XVIII w. do czasów współczesnych. Od 1933r. opiekują się nim Siostry
Franciszkanki Rodziny Maryi.
2. Pałac Sapiehów – na północnym brzegu Noteci,
najprawdopodobniej w miejscu średniowiecznego zamku, znajduje się XVIII-
wieczny, barokowy pałac powstały dla Piotra Sapiehy, wojewody smoleńskiego
(Smoleńsk należał wówczas do państwa polskiego) i jego żony- Joanny z
Sułkowskich. Architektem pałacu był Karol Martin Frantz, nadworny architekt
Sułkowskich.
Pałac wzorowany był na rodzinnym domu Joanny- pałacu w Rydzynie koło
Leszna. W założeniu miał się składać z 4 skrzydeł z wewnętrznym dziedzińcem
pośrodku. Zdołano zbudować 2 skrzydła, 2 pozostałe zbudowano częściowo i już w
XVIII w. je rozebrano.
Podczas zaborów właścicielem został dygnitarz dworu pruskiego, Fryderyk von
Blankensee, a w połowie wieku ród Schulenbergów. Podczas II Wojny Światowej
pałac został spalony. W latach '60 odbudowano jedno jego skrzydło w stanie
surowym i tak pozostaje do dzisiaj- pałac jest nieukończoną budową. Budynek
otacza XVIII- wieczny park, zaprojektowany jeszcze przez Piotra Sapiehę.
3. Cmentarz i mauzoleum rodzin Blankensee i Schulenberg - w pierwszej połowie XIX w. ewangelicka rodzina Blankensee w części parku
przy należącym do niej pałacu wydzieliła prywatny cmentarz. Cmentarz
zlokalizowano przy drodze z Wielenia do Krzyża. Pierwszy pochówek miał miejsce
w 1818r. Następnie byli tam chowani kolejni członkowie rodziny, a później
członkowie rodziny Schulenbergów, do których od połowy wieku należał pałac i
park wraz z cmentarzem. Pod koniec XIX w. Schulenbergowie postawili neogotycką
ceglano- kamienną kaplicę, mauzoleum rodziny. Cmentarz, mimo iż wpisany do
rejestru zabytku, pozostaje niestety zaniedbany, jednak otacza go pewna aura
tajemniczości i klimat minionej epoki.
Aby kontynuować wycieczkę musimy cofnąć
się na drogę wojewódzką nr 181 prowadzącą z Czarnkowa do Drezdenka.
Jadąc z Wielenia do Drezdenka drogą
wojewódzką nr 181 przejeżdżać będziemy przez półtoratysięczną wieś Drawsko, w
której uwagę zwraca szczególnie eklektyczny budynek z przełomu XIX i XX w., w
którym znajduje się siedziba władz gminy.
2.
Drezdenko – gród założony został na przeprawie przez Noteć w czasach pierwszych
Piastów, w celu obrony granic państwa. Z czasem urósł do rangi kasztelanii. W
swej niemal tysiącletniej historii, ze względu na swoje przygraniczne
położenie, Drezdenko należało raz do Polski, raz do Niemców, przez jakiś czas
do Krzyżaków, a nawet, przez 10 lat, znajdowało się pod okupacją Szwedów.
W 1945r. Drezdenko ostatecznie trafiło do państwa polskiego, wysiedlono
ludność niemiecką i przesiedlono do miasta Polaków. Dziś Drezdenko ma ok. 11
tys. mieszkańców i spośród miast Wielkopolski wyróżnia się swymi atrakcjami.
Dlatego też zapraszam na spacer po mieście.
Samochód najlepiej zostawić na parkingu
przy markecie Netto, przy ul. Kościuszki 22.
1. Stara Noteć - rzeczka jest sztucznym przekopem
wykonanym w XV w. przez Krzyżaków. Kiedy komisja rozjemcza, mająca rozstrzygnąć
spór pomiędzy Polską a Krzyżakami, przyznała tereny po lewej stronie Noteci, a
więc i Drezdenko, stronie polskiej, Krzyżacy skierowali część biegu rzeki owym
przekopem, ogłosili, że miasto należy do nich i je zagarnęli. 500 lat później
ich dzieło jest nadal widoczne.
2. Plac Wolności - dawny Pl. Twierdzy, niegdyś
zlokalizowany wewnątrz murów XVII- wiecznej twierdzy zbudowanej przez niemiecką
Marchię Brandenburską. Znajdują się na nim:
- pałac Treppmachera- późnobarokowy pałac wzniesiony został w XVIIIw. w
miejscu wcześniejszego budynku mieszkalnego wolno stojącego, którego elementy
do dzisiaj są widoczne w jego wnętrzach. Inicjatorem budowy i pierwszym
właścicielem był poznański kupiec Johann Georg Treppmacher. Po jego śmierci
budynek został zlicytowany na aukcji, następnie kilkukrotnie przechodził z rąk
do rąk i kilkukrotnie był przebudowywany. Jego właścicielem przed wojną był
m.in. zarząd drogowy, Po wojnie zamieniono go na mieszkania komunalne, a od
1958r. jest siedzibą szkoły- dawniej szkoły podstawowej, a dzisiaj gimnazjum.
- Budynek Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej – budynek został wybudowany
na początku XVII w. wewnątrz murów twierdzy jako zbrojownia, obok budynków
koszar i magazynów. I jako jedyny z nich przetrwał do czasów dzisiejszych.
Pierwotnie był parterowy, jednak po likwidacji twierdzy w połowie XVIII w. i
wykupieniu przez osoby prywatne, dobudowano piętro w konstrukcji ryglowej i
zaadoptowano go na spichlerz. Funkcje magazynowe spełniał do lat '70 XX w.
Wtedy przejęła go gmina i utworzyła muzeum. Spichlerz jest najprawdopodobniej
najstarszym budynkiem w Drezdenku.
- Twierdza Drezdenecka – twierdza została zaprojektowana na pocz. XVIIw.
przez holenderskiego inżyniera wojskowego, Mikołaja de Kampa, dla ochrony
granic panującej tu wtedy Marchii Brandenburskiej. W obrysie miała kształt
gwiaździsty, z narożnymi bastionami.
W połowie XVII w. twierdza na 10 lat przeszła pod panowanie szwedzkie
(czasy Potopu), w sto lat później, podczas wojny siedmioletniej, zdobyły ją i
częściowo zniszczyły wojska rosyjskie. Po wymarszu Moskali, w połowie XVIII w.,
ze względu na szybko zmieniającą się technikę wojskową uznano, że nie spełnia
już swojej funkcji i po 150 latach istnienia, na rozkaz króla pruskiego
Fryderyka II została rozebrana.
3. Pl. Wileński - jest to dawny rynek tzw. Nowego
Miasta, lokowanego w XVIII w. po wschodniej stronie tzw. Starego Miasta,
założonego w średniowieczu. Po tzw. wojnie siedmioletniej mocno zniszczone
stare miasto nie było w stanie sprostać funkcjom administracyjno- handlowym,
jakich od niego oczekiwano. Dlatego pomiędzy starym miastem a twierdzą
wytyczono nowy rynek i układ prostopadle przecinających się ulic. Do 1945r.
wokół rynku mieszkali najbogatsi mieszkańcy miasta, a w istniejących przy nim
zajazdach nocowali przejazdem m.in. król pruski Fryderyk Wilhelm III,
napoleoński marszałek- książę de Montebello i caryca Maria Fiodorowna.
Wokół rynku dominuje dwukondygnacyjna zabudowa z wysokimi, dwu- i
czterospadowymi dachami. Spośród budynków wyróżnia się zwłaszcza okazały
budynek w konstrukcji szachulcowej, w którym dziś mieści się market.
Przy narożniku rynku, przy ul. Warszawskiej, łączącej stary rynek z nowym
rynkiem, w trzech zaadoptowanych kamienicach, od początku XX w. mieści się
siedziba władz miasta.
4. Stary Rynek - rynek tzw. Starego Miasta, zbudowany
przy średniowiecznym trakcie ze Szczecina do Poznania, i dalej aż do Kijowa
(przebiegał wzdłuż dzisiejszej ul. Kościuszki- prowadzi przez rynek), przez
wieki funkcjonował jako główny plac targowy. Najciekawszym budynkiem jest dawny,
neorenesansowy ratusz z drugiej połowy XIX w. Funkcję ratusza spełniał do
1900r., kiedy władze miasta przeniosły się do zaadaptowanych kamienic przy ul.
Warszawskiej. W budynku funkcjonował sąd. Dziś budowla należy do Starostwa
Powiatowego.
5. Kościół pw. Przemienienia Pańskiego – neogotycka
świątynia powstała w 1902r. na potrzeby miejscowej ludności protestanckiej. W
1945r., po zmianie struktury narodowościowej miasta, została poświęcona jako
kościół katolicki. Jest najwyższą budowlą Drezdenka. 78- metrowa wieża czyni
kościół najwyższym obiektem sakralnym woj. Lubuskiego.
Warto zwrócić uwagę na ozdobne elementy z cegły klinkierowej, zarówno z
zewnątrz jak i wewnątrz kościoła, oraz na wyposażenie (np. organy), które w
przeważającej mierze zachowało się pierwotne,
z 1902r.
6. Park Kultur Świata - wracając w kierunku parkingu
przechodzimy przez zrewitalizowany w 2012r. ogród jordanowski. W ogrodzie
postawiono miniatury 6 znanych na świecie budowli, takich jak wieża Eiffela czy
opera w Sydney, oraz duży plac zabaw dla dzieci. Skrajem parku płynie Stara
Noteć. Na rzece jest wyspa, na którą prowadzi mostek. Znajduje się na niej 5
potężnych, pomnikowych wierzb płaczących.
3.
Strzelce Krajeńskie – miasto zostało założone w XIII w. przez margrabiego brandenburskiego, w miejscu wcześniej istniejącej osady.
Położone było na szlaku handlowym wiodącym z terenów państwa niemieckiego do
Królewca, między dwoma jeziorami, na terenie łatwym do obrony. Z wyjątkiem 52
lat w 1 połowie XV w., kiedy miasto należało do Krzyżaków (1402- 1454), od
początku istnienia aż do 1945r. znajdowało się na terenach niemieckich.
Niestety w 1945r. miasto zostało mocno zniszczone i dziś w sąsiedztwie
zabytkowych budynków możemy podziwiać niewspółgrające z otoczeniem bloki.
Największą atrakcją Strzelec jest zdecydowanie jeden z największych w
Polsce zespół średniowiecznych murów obronnych. Składa się na niego 1640 metrów
muru o wys. 3-8 m, Brama Młyńska, Baszta Czarownic i 36 półotwartych tzw. baszt
łupinowych. Obwarowania mają kształt koła o promieniu 500 m.
Największą budowlą jest Brama Młyńska, zwana też Drezdenkowską. Została
wzniesiona w XV w. w stylu gotyckim, na końcu ul. Młyńskiej. Posiada 4
kondygnacje i zamknięty ostrym łukiem przejazd. Dziś jej wnętrza służą szkole
muzycznej, znajduje się przy ul. Wojska Polskiego.
Drugim wyróżniającym się elementem systemu obronnego jest XIV- wieczna
Baszta Więzienna. Baszta jest 3- kondygnacyjną budowlą, częściowo kamienną,
częściowo ceglaną, na planie spłaszczonego koła, zwieńczoną spiczastym,
ceglanym hełmem. Przylega do niej Nowa Brama. Obecnie nie jest używana.
Znajduje się przy ul. Nowa Brama.
Na uwagę zasługują również zlokalizowany przy rynku XIX- wieczny,
neorenesansowy ratusz i gotycki, XIII- wieczny kościół farny pw. Matki Boskiej
Różańcowej, niestety spalony podczas ostatniej wojny, przez co utracił zabytki
zdobiące wnętrze.
4.
Pałac w Mierzęcinie – neogotycki pałac został zbudowany w połowie XIX w. dla Roberta
Friedricha von Waldow. Rodzina von Waldow była właścicielem majątku od 1830r.
do 1945r. Na początku XX w. koło pałacu powstał folwark z gorzelnią.
Kompleksowi udało się przetrwać okres wojny w stanie niemal nienaruszonym i po
jej zakończeniu mógł z powodzeniem służyć do celów mieszkalnych. Dlatego do
końca lat '50 wykorzystano go jako dom dziecka. W 1959r. w Mierzęcinie powstał
PGR i to jemu została przekazana nieruchomość.
Od 1998r. właścicielem jest podpoznańska firma, która przywróciła
kompleksowi blask i stworzyła wspaniałe miejsce do rekreacji. Dzisiaj na
terenie kompleksu znajdują: pałac służący jako hotel i spa, centrum
konferencyjne, restauracja, stajnie z końmi, trzecia największa w Polsce
winnica oraz zadbany park wraz z ogrodem japońskim i terenami rekreacyjnymi do
gier i zabaw.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz