niedziela, 21 stycznia 2018

Z WIZYTĄ W REZYDENCJI PIERWSZYCH PIASTÓW I W CHŁOPSKIEJ CHACIE- NAD JEZIOREM LEDNICKIM



Jednym z ciekawszych punktów na wielkopolskiej mapie atrakcji turystycznych są okolice jeziora Lednickiego, leżącego nieopodal trasy Poznań- Gniezno. Zlokalizowane są tu dwa obiekty, których zwiedzenie zajmie nam całe popołudnie. Ponieważ znajdują się na świeżym powietrzu, polecam je jako formę rekreacji w ciepły, pogodny dzień.

Pierwszym z nich są położone na wyspie (do wyspy dopłyniemy promem) pozostałości potężnego, piastowskiego grodziska, siedziby Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Drugim natomiast największy w Wielkopolsce skansen, w którym, wśród łąk i zagajników, w sielskiej scenerii, zgromadzono ponad 50 wiejskich budynków sprzed 100- 300 lat, a wśród nich, poza chatami, rzadki u nas murowany wiatrak typu holenderskiego, drewniany kościół, karczmę, młyn wodny, a nawet dwór wraz z oficynami.
 
Źródło: www.galeriawielkopolska.info                  ZAGRODA OLĘDERSKA

1. WIELKOPOLSKI PARK ETNOGRAFICZNY         2. MUZEUM PIERWSZYCH PIASTÓW       3. DAWNY GRÓD PIASTOWSKI NA WYSPIE OSTRÓW TUMSKI

WIELKOPOLSKI PARK ETNOGRAFICZNY


Zjeżdżając z dawnej drogi krajowej nr 5 najpierw docieramy do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.

Na jego zwiedzenie musimy liczyć, w zależności od tempa, 2-3 godziny (patrz MAPA).

Źródło: www.muzeumlednica.pl

Przy wejściu znajduje się zespół zabudowań tworzących wieś. Zebrano tam kilkanaście oryginalnych, przywiezionych z terenu całej Wielkopolski, zagród chłopskich, składających się z budynków mieszkalnych i budynków gospodarskich. Do niemal wszystkich można wejść i zobaczyć ich wyposażenie.
Wśród zabudowań wyglądem wyróżnia się zagroda olęderska z okolic Nowego Tomyśla, czyli chata osadników pochodzenia holenderskiego, swego czasu dość licznie osiadających na nizinnych terenach Wielkopolski.

Na końcu „wsi” stoi drewniany kościół z pocz. XVIII w.
Źródło: www.kosciolydrewniane.pl

Za nimi, na wzgórzu, malowniczo wznoszą się 3 wiatraki, do których można wejść i zobaczyć „maszynerię” wewnątrz. Wycieczka po wiatrakach szczególnie przypada do gustu zawsze ciekawskim najmłodszym turystom.

Źródło: www.regionwielkopolska.pl

W pewnym oddaleniu od wsi położony jest jedyny obiekt wybudowany na miejscu, nie przywieziony- kopia barokowego dworu ze Studzieńca koło Rogoźna. Tutaj również można wejść do środka i zobaczyć jak niegdyś żyli panowie szlachta.
Oryginalny dwór nieco różni się od tego w Dziekanowicach, moim zdaniem jest ładniejszy. Możecie Państwo ocenić sami, bowiem jego zdjęcie umieszczono w poście TRASA 3 – W TRÓJKĄCIE ROGOŹNO –WĄGROWIEC – SKOKI.

 Źródło: www.galeriawielkopolska.info


OSTRÓW LEDNICKI I MUZEUM PIERWSZYCH PIASTÓW

Jadąc dalej na północ wzdłuż jeziora dotrzemy do budynków dawnego folwarku w Dziekanowicach, w których prezentowana jest ekspozycja Muzeum Pierwszych Piastów.



Paręset metrów dalej znajdziemy natomiast miejsce, skąd odpływa prom na wyspę Ostrów Lednicki. Prom w sezonie kursuje co pół godziny.
 
W czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie stał jeden z 3 najważniejszych grodów w państwie Piastów (obok Poznania i Gniezna) i rezydencja królewska.

Źródło: www.3dprint.com

Na miejscu zastaniemy pozostałości niegdyś potężnych, wysokich na ok. 10 m wałów obronnych, oraz fragmenty dawnego pałacu władców (tzw. pallatium) i kościoła grodowego- jednej z pierwszych świątyń chrześcijańskich w naszym kraju.

Wydaje się, że pół godziny, jakie mamy między jednym promem a drugim, jest optymalnym czasem aby w miarę spokojnie zobaczyć wszystkie najciekawsze obiekty na wyspie. Umieszczono przy nich tablice informacyjne, które opowiedzą nam najważniejsze fakty związane z danym miejscem.
 
Źródło: pl.wikipedia.org PROM ZMIERZAJĄCY KU WYSPIE, WIDOCZNE  POZOSTAŁOŚCI WAŁÓW OBRONNYCH

O tym, że Ostrów Lednicki jest miejscem wyjątkowym, mogą świadczyć poniższe fakty:
1. W kaplicy przy pallatium odkryto dwie duże chrzcielnice, w których chrzczono ówczesne elity społeczeństwa, a być może ochrzcił się tam sam Mieszko I, a wraz z nim symbolicznie Polska.

Miejsce chrztu pierwszego władcy nie jest znane, być może był to Poznań, być może Ostrów, a być może chrzest odbył się poza granicami kraju. Tego nie wiemy i możemy już nigdy się nie dowiedzieć. Niemniej Ostrów jest jednym z najbardziej prawdopodobnych miejsc.
 
Źródło: www.chrzest966.pl                                                       KAPLICA PRZYPAŁACOWA Z MISAMI CHRZCIELNYMI
2. Na Ostrowie odkryto cmentarz z ok. 2100 grobami- jedną z największych średniowiecznych nekropolii w Polsce.

3. Na wyspę prowadziły wybudowane w latach 963- 964 dwa mosty, które w swojej epoce były arcydziełami sztuki budowlanej. Most wschodni, w kierunku na Gniezno, miał 187 m długości, a zachodni, w kierunku na Poznań, 437 (!) m długości.

4. W Muzeum Pierwszych Piastów w Dziekanowicach zgromadzona jest największa w Polsce kolekcja broni z czasów Mieszka i Bolesława (ok. 300 sztuk). Są tam miecze, włócznie, siekiery, topory, hełmy i kolczugi- pełne uzbrojenie z epoki.
 
Źródło: www.lednicamuzeum.pl

Okolice jeziora Lednickiego są bez wątpienia bardzo ciekawym miejscem na weekendową wycieczkę. To rekreacja wśród zieleni pól i lasów, nad brzegami jeziora, a przy tym skok w historię regionu, a przede wszystkim- Polski w pierwszych, kluczowych latach jej istnienia.

Źródła:
PIASTOWSKIE STRONY przewodnik po nowym szlaku piastowskim, Anna Plenzner, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Poznań 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz