niedziela, 29 października 2017

W NAJWIĘKSZYM REZERWACIE ARCHEOLOGICZNYM W POLSCE - BISKUPIN



Na granicy Wielkopolski i Kujaw, nieopodal Żnina- nieformalnej stolicy regionu historyczno- geograficznego Pałuki, znajduje się niewielka miejscowość Biskupin. Od czasów XX- lecia międzywojennego, kiedy na jej skraju odkryto pozostałości pradawnego grodziska obronnego, jest to najbardziej znane stanowisko archeologiczne w Polsce.

 


Dziś Biskupin jest jednym z chętniej odwiedzanych turystycznie miejsc w naszej części kraju.
Zorganizowany został w rezerwat archeologiczny, w którym pokazano zarówno jak żyli pradawni łowcy i zbieracze sprzed 10.000 lat, pierwsi rolnicy 6.000 lat temu, mieszkańcy najsłynniejszej osady kultury łużyckiej sprzed 2.700 lat, jak i mieszkańcy najstarszej Polski żyjący w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Co ciekawe, na terenie rezerwatu rzeczywiście, w różnych okresach czasu, mieszkali przedstawiciele wszystkich tych kultur.

OSADA SŁOWIAŃSKA SPRZED 1.000 LAT

Patrząc na prostotę wnętrz możemy wyobrazić sobie jak surowe i pełne niewygód życie wiedli ludzie w odległych czasach. Szczególnie liche szałasy pierwotnych ludzi lasu wystawiały ich mieszkańców na zimno i wilgoć.

WNĘTRZE DOMU Z CZASÓW PIERWSZYCH PIASTÓW

Ponieważ rezerwat położony jest nad jeziorem, pośród drzew i łąk, a zwiedzanie ekspozycji przypomina nieco spacer po dużym parku, wizyta w ciepły, słoneczny dzień jest szczególnie przyjemna.
Poza tym po jeziorze Biskupińskim pływa statek wycieczkowy, a nieopodal wejścia przebiega trasa kolejki wąskotorowej Wenecja – Gąsawa, której stacja znajduje się na terenie rezerwatu.
 
Źródło: www.biskupin.pl
Znakomicie zachowana osada łużycka została przypadkowo znaleziona w latach 30-tych XX w. Na skutek melioracji terenu obniżył się wtedy poziom jeziora odsłaniając pozostałości starożytnego grodziska. Miejscowy nauczyciel, Walery Szwajcer, zgłosił to poznańskiemu archeologowi – profesorowi Januszowi Kostrzewskiemu, który rozpoczął badania archeologiczne. Tak zaczęła się „kariera” Biskupina.

Po przeprowadzeniu niezbędnych badań pozostałości osady z powrotem zatopiono, ponieważ zaczęły szybko niszczeć. To namuły z dna jeziora  konserwował je przez niemal 3 tys. lat.
Teraz czekają pod ziemią na wynalezienie nowych metod konserwacji, które pozwolą wyeksponować znalezisko bez niepożądanych konsekwencji.



Osada, dziś położona na półwyspie, została w rzeczywistości wybudowana na wyspie, prowadził do niej jedynie długi na ponad 100 m most. Była więc znakomicie położona pod względem obronności. Spadek poziomu lustra wody sprawił, że współcześnie miejsce to wygląda zupełnie inaczej niż w dawnych czasach.
 
ZAGRODA WISZA - FRAGMENT SCENOGRAFII DO FILMU "STARA BAŚŃ"


Ceny biletów wstępu są bardzo przystępne. Przy ich zakupie otrzymujemy mapkę rezerwatu, dzięki której możemy swobodnie zaplanować sobie zwiedzanie.
Można również pobrać na telefon aplikację z audio przewodnikiem. Informacje, jak to zrobić znajdują się na mapce. Nie korzystałem z aplikacji, dlatego trudno mi stwierdzić na ile dobrze została zrobiona.


Ciekawą opcją wydaje się największy w Polsce, trwający aż tydzień, coroczny festyn archeologiczny, podczas których inscenizowane są bitwy, po jeziorze pływają pradawne łodzie, odbywają się pokazy władania dawną bronią i tym podobne atrakcje, które przybliżają najstarsze dzieje na terenie naszego kraju.

Podsumowując: w ładny, słoneczny dzień, gdy można nacieszyć się urokami otaczającej przyrody, Biskupin jest bez wątpienia miejscem, w którym miło spędzimy czas i z pewnością zyskamy nieco wyobrażenia o tym jak żyli nasi praprapraprzodkowie.

Niedaleko Biskupina polecam zobaczyć odkrywkową kopalnię Wapienia w Wapiennie. Atrakcja nieco niestandardowa a z pewnością godna uwagi.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis :) U nie zabrakło zdjęcia mapy, ale nie wiem o co z nią zrobiłam :) Zapraszam do mnie: https://agnieszkajagusiak.pl/muzeum-archeologiczne-w-biskupinie/

    OdpowiedzUsuń